„Doba, kdy kurýrní služby převážely výhradně obálky s dokumenty, jsou již pryč. V městské dopravě se kurýrní služby přizpůsobily a začaly převážet také větší zásilky a více se tak uplatňují cargo kola a automobily,“ vysvětluje Kateřina Ovesná, ředitelka obchodu a marketingu největší kurýrní služby Messenger, která působí ve 13 českých městech a v Bratislavě.

Kola jsou sice stále ještě hlavním dopravním prostředkem a loni se podílela na celkových objemech u Messengera 68 procenty. Ovšem ještě v roce 2011 to byly skoro tři čtvrtiny zásilek.

Největší nápor rychlé dopravy zásilek přichází v květnu a následně v listopadu a prosinci. Během posledních dvou měsíců v roce Messenger realizuje čtvrtinu všech přeprav.

„Změna přepravních priorit napříště bude znamenat nutnou změnu ve složení flotil kurýrních společností. Roste potřeba počtu aut, což ovšem významně prodlužuje dobu doručení z důvodu husté městské dopravy. Možnou budoucností jsou cargo kola, která v Praze testujeme a která uvezou až stokilogramové náklady,“ dodává Ovesná.

Rostou on-line objednávky

Dříve bylo objednání kurýrů spojeno s telefonickými objednávkami. V posledních letech ovšem rychle narůstá on-line objednání, které se roce 2015 podílelo na všech objednávkách u Messengeru 57 procenty.

„Počet telefonických objednávek v meziročním srovnání neklesá. Vytíženost telefonních operátorů je srovnatelná s předchozími roky. Ovšem v podílu všech objednávek zadávání přes telefon meziročně klesají. Noví zákazníci využívají již výhradně on-line objednávkového systému,“ doplňuje Ovesná.

Telefony se podílejí na objednávkách 23 procenty, zbylých 20 procent tvoří pravidelné objednávky, tedy opakované a dopředu objednané závozy. Mezi elektronicky zasílanými objednávkami vede e-mail, kdy se nejčastěji jedná o seznamy zasílané především v excelových tabulkách.

Za poslední roky pak přibyly objednávky přes e-shopy, ty začaly městské kurýrní služby využívat jako nejrychlejší způsob doručení.

 

Infografika

TZ INFOGRAFIKA obaE lky nahrazujiE objemneESjsESiE zaE silky Trh kuryE rniE prESepravy mezirocESneES roste Messenger

 

Související