Prodej manipulační techniky v České republice loni opět vzrostl, a to o 12 procent. Celkem se u nás prodalo 7632 motorových vozíků. Z toho podíl strojů Hyster činil necelá čtyři procenta. Letos by se výhradní distributor této značky pro český trh chtěl dostat až na šest procent. Uvedl to ředitel společnosti Hyster CZ Jiří Mlynář.

Firma je v tuzemsku po vedoucí čtyřce ve složení Toyota Material Handling, Jungheinrich, Linde Material Handling a Still pátým hráčem v pořadí. Všechny tyto koncerny drží přibližně pětinový podíl. Za velkým odstupem mezi vedoucí čtyřkou a zbytkem dodavatelů jsou podle Mlynáře i nadnárodní kontrakty s globálními společnostmi.

Ty se Hysteru CZ nedaří v Česku prolomit, protože na rozdíl od hlavních konkurentů funguje jako distributor (výrobce působí prostřednictvím sítě nezávislých dealerů) a ne jako přímé zastoupení. Evropské vedení Hysteru ale již začalo pracovat na tom, aby se tato situace změnila. Firma zdvojnásobila tým obchodníků pro klíčové zákazníky a na dojednávání velkých nadnárodních smluv se tak bude nyní zaměřovat výrazněji, řekl Marcus Rosenkranz, oblastní obchodní ředitel skupiny Hyster-Yale.

"Big trucky"

Hyster CZ loni zaznamenal 28procentní zvýšení obratu, když se dostal na částku 476 milionů korun. To je něco mezi polovinou až třetinou obratu prvních čtyř firem pomyslného žebříčku. „V letošním roce bychom rádi zvýšili obrat o pět procent na přibližně půl miliardy korun a dále rozšířili svoji zákaznickou základnu,“ uvedl Jiří Mlynář. Stejně tak předpokládá mírné zvýšení počtu zaměstnanců z letošních 90.

Hyster chce letos více těžit ze svého unikátního postavení dodavatele ucelené řady manipulační techniky. Jeho portfolio se skládá ze 140 modelů od menších vozíků po obří stroje s nosností až 52 tun. Dominantní postavení v oblasti těžkotonážních strojů, kde mu konkuruje především značka Kalmar, chce dále zvyšovat.

Firma také letos plánuje posílení pozice v prodeji skladové techniky. K novinkám bude patřit nová řada retraků, nízkozdvižný vozík RP, řada paletových zakladačů a také ekonomická řada motorových vozíků XT. Hyster CZ by měl rovněž do poloviny roku přesunout svou pražskou pobočky, která se v současnosti nachází v Čestlicích.

Související