Ropu v lednu Česko nakupovalo v průměru o třetinu levněji než před rokem. Pád cen na světových trzích se tak citelně projevil v české ekonomice. Není ale jisté, jak dlouho to ještě vydrží, ropa opět podražuje.
Statistici zveřejnili údaje o lednovém zahraničním obchodě a k velkým výkyvům došlo právě u paliv. Vedle ropy meziročně výrazně klesla i cena zemního plynu. Ten je meziročně o 24 procent levnější.
To vše pomohlo tomu, že zahraniční obchod dosáhl nejvyššího lednového přebytku v historii − 19,3 miliardy korun. A to i přesto, že tempo růstu exportu výrazně pokleslo. Z Česka se v lednu vyvezlo zboží za 266,1 miliardy korun, což byl růst o 2,4 procenta.
Stávající ceny minerálních paliv přináší také jasnou výhodu pro firmy i domácnosti. Právě v lednu začala nová vlna slev u distributorů plynu domácnostem. RWE snížila ceny nejprve o sedm až třináct procent, následně avizovala zlevnění o dalších minimálně deset procent. Se slevami záhy přispěchali i další prodejci. U čerpacích stanic ceny klesají již několik měsíců.
Aktuální ceny znamenaly jen v lednu úsporu 4,8 miliardy korun, o tolik bylo stejné množství spotřebovaného paliva loni dražší. "To má pozitivní dopad na českou ekonomiku, protože takto firmy získaly peníze, které mohou utratit jinde," říká ekonom společnosti Deloitte David Marek s tím, že alespoň část těchto peněz je utracena za české zboží. Jen to by mělo přispět k růstu české ekonomiky o desetiny procentního bodu.
Statistiky ukazují i to, jak aktuální situace změnila dění na trhu. Rusové svůj plyn zlevnili více než trh. A i když je ten jejich stále dražší než plyn ze zbytku světa, podíl z Ruska dováženého plynu na českém trhu vzrostl z 54 na 63 procent. Jiná situace panovala na trhu s ropou. Ta ruská je obecně levnější, nižší cena suroviny ale zvýšila zájem o kvalitnější, dražší typy ropy, a stoupl tedy i jejich podíl.
Česko sice na nižších cenách ruských paliv šetří, vrací se mu to ale na objemu vývozu. Za ropu a plyn se sice do země zaplatilo o dvě miliardy méně, než by suroviny stály při loňských cenách, nízké ceny ropy ale prohlubují pokles ruské ekonomiky. Český vývoz do země i proto klesl o čtvrtinu, tedy zhruba o 1,5 miliardy korun, na nejnižší hodnotu za šest let.
Jak dlouho levná paliva vydrží, není v tuto chvíli jasné. Ropa už prakticky měsíc v řadě postupně podražuje a ropa typu Brent se prodává již za více než 40 dolarů za barel, tedy o třetinu dráže než na začátku února. Efekt ale mírní posilující koruna vůči dolaru, takže se na benzinových pumpách neprojeví s takovou intenzitou.
Podle analytika společnosti Finlord Borise Tomčiaka ale ceny pohonných hmot dosáhly svého dna a postupně vzrostou o několik desetihaléřů. Například síť levných čerpacích stanic Tank Ono jen v průběhu minulého pátku zvýšila cenu nafty z 22,90 na 23,50 koruny.
"Čerpací stanice nezvykle dlouho vyčkávaly. Ceny motorové nafty na burze již od 22. ledna tohoto roku rostou a pumpaři to zjevně pokrývají ze svých marží," říká Damir Durakovič z firmy Axigon, která se zabývá tankovacími kartami. Podle něj růst cen brzdí konkurence.