Prodej motorové manipulační techniky v Česku loni vzrostl podle WITS (World Industrial Trucks Statistics) meziročně o 12 procent. Pokračoval tak trend růstu, který začal po obřím propadu v roce 2009, kdy celý trh poklesl více než o polovinu. Výjimkou byl pouze rok 2012, kdy se prodalo meziročně o 13 procent vozíků méně.

Loni se v Česku celkem prodalo 7632 motorových vozíků. Pokud bude letos růst pokračovat alespoň čtyřprocentním tempem, dostane se trh na rekordní úroveň z roku 2007. Pozitivní čísla za český trh potvrzují i údaje jednotlivých firem v anketě časopisu Logistika, přičemž některé společnosti dosáhly dokonce nejvyššího obratu ve své „české“ historii.

special tab 3

Statistiky pro celý svět zatím nebyly zveřejněny. Podle čísel za první tři čtvrtletí loňského roku měl předběžně prodej manipulační techniky v roce 2014 ve světě vzrůst o procento, v Evropě o šest procent, v Americe o dvě a v Asii došlo zřejmě k poklesu o dvě procenta.

special tab 2

Pořadí největších světových dodavatelů se téměř nezměnilo. Vzhledem k tomu, že u řady firem fiskální rok nekoresponduje s kalendářním rokem, statistiky kalkulují s obdobím 2014 až 2015. Na prvním místě je i nadále Toyota Industries, která zvýšila svůj podíl na celosvětovém trhu na 22 procent. Německý koncern KION, pod který spadají značky Linde, Still, Baoli nebo Fenwick, má podíl necelých 16 procent a třetí je další německá firma Jungheinrich s osmi procenty.

Pokračuje tak zvyšování náskoku Toyoty, za kterou ještě před třemi lety zaostával KION pouze o necelý procentní bod, nyní už se rozdíl blíží k sedmi procentním bodům. Za jedinou změnou v pořadí Top 10 stojí japonská Mitsubishi, která na šestém místě žebříčku předběhla finský Cargotec.

special tab 1

Související