Čína představila futuristický autobus "na chůdách", pod kterým mohou projíždět auta. Uveze až 1400 pasažérů, a nahradí tak 40 běžných autobusů. Podle firmy Transit Explore Bus (TEB), která s nápadem přišla, je vybudování systému levnější a rychlejší než stavba metra. Navíc by mohlo vyřešit dopravní zácpy ve městech a snížit množství uhlíkových emisí téměř o 2,5 tisíce tun ročně. Nový dopravní prostředek by mohl být do provozu uveden do konce roku.

Model unikátního autobusu představila firma TEB na technologickém expu v Pekingu. Uvedla přitom, že nyní staví první prototyp, který chce v létě testovat ve městě Qinhuangdao City na severu Číny. "Systém má podobnou kapacitu jako metro. Náklady na jeho výstavbu jsou ale oproti podzemní dopravě méně než pětinové. Hotový by mohl být do jednoho roku," uvedl projektový inženýr Bai Zhiming v rozhovoru s čínskou televizní stanicí CCTV News.

Ačkoliv autoři nápadu mluví o autobusu, nový dopravní prostředek připomíná spíše tramvaj nebo vlak. Jezdit by měl po speciálních kolejích na kraji silnice a zabrat dva jízdní pruhy. Vysoký bude 4,5 metru a projet pod ním budou moct vozidla do dvou metrů výšky. Díky tomu by se mohlo snížit množství dopravních nehod, ke kterým dochází, když běžné autobusy vyjíždějí ze zastávky.

Do autobusu "na chůdách" budou pasažéři nastupovat ze stanic připomínajících nadchody a dovnitř budou sjíždět výtahy. Samotný zážitek z jízdy by měl připomínat cestování v horním patře dvoupatrového autobusu. Futuristické vozítko bude jezdit rychlostí až 60 kilometrů za hodinu. Pohánět jej bude elektřina a solární panely umístěné na střeše.

"Nový systém nahradí až 40 běžných autobusů, čímž se každý rok ušetří 800 tun paliva a uhlíkové emise se sníží o 2480 tun ročně," řekl autor návrhu Song Youzhou státní tiskové agentuře Xinhua. Projekt by podle něj měl ulehčit dopravě ve městech, a vyřešit tak problém s dopravními zácpami.

Youzhou na podobném projektu pracoval už v minulosti. Se společností Shenzhen Huashi Future Parking Equipment v roce 2010 představil model autobusu nazvaný 3D Express Coach. Projekt ale nikdy nebyl realizován.

Související