Gregoire Lapillon, projektový manažer skupiny FM Logistic, v rámci sekce „Konkrétní inovace jako jádro inteligentních měst“ prezentoval koncept udržitelné městské logistiky, Citylogin.

Tento koncept řeší rozpolcený postoj městského spotřebitele trojím způsobem. Prvním je „zelenější“ přepravní řešení s využitím cargo kol a nákladních automobilů s pohonem na elektřinu nebo plyn.

Druhým je sdružování zásilek různých dodavatelů podle místa doručení, a to jak na úrovni čtvrtí, ulic, ale i konkrétních obchodů. Zásilky se sdružují v Citylogin distribučním centru umístěném poblíž středu města a místo deseti dodávek, které projedou přes centrum, než doručí zboží jednoho dodavatele na několik míst, vypraví do jednoho místa jednu dodávku naloženou zbožím od více dodavatelů.

Řešení doplňují mikrologistické služby, které vedou ke snížení nároků na logistiku daného prodejního místa, omezují jeho plochu určenou ke skladování zásob a napomáhají při rozvoji prodeje přes nové distribuční kanály.

Koncept Citylogin byl loni zaveden v Římě, kde vedení města razantním způsobem omezilo možnost zásobování centra. V současné době jeho implementace probíhá i v dalších evropských metropolích, mezi které patří také Praha. V ulicích českého hlavního města je už v současné době možné potkat zelený elektromobil Citylogin, který zásobuje část prodejen v centru.

Související