Občané Evropské unie spotřebují při nákupech průměrně 200 igelitových tašek na hlavu za rok, naprostou většinu při nákupu potravin. Český průměr je ještě o trochu vyšší.

I přes snahy toto množství snížit nemají prodejci v některých případech šanci spotřebu obalů ovlivnit - zejména pokud tašky vyžadují hygienické předpisy. Proto hledají nové cesty. Například Kolonial.cz v rámci svého konceptu snižování odpadu dává nákupy do rozložitelných „Kuku tašek“, které jsou vyrobeny z kukuřičného škrobu.

„Na průměrný rodinný nákup u Kolonial.cz připadne zhruba desítka igelitových tašek, což vyplývá z nutnosti dodržovat vyhlášku o hygienických požadavcích na prodej potravin,“ uvádí šéf Kolonial.cz Petr Vyhnálek. „Dlouhodobě hledáme cesty, jak respektovat zákon a zároveň snížit ekologickou zátěž spojenou s nákupem. Lépe párujeme potraviny, u kterých nehrozí vzájemná kontaminace, a využíváme stoprocentně ekologické a odbouratelné obaly.“

Změnila se také konstrukce krabic, ve kterých se nákupy doručují. Nově je možné využívat krabice opakovaně, kurýr je může po vyložení nákupu odvézt okamžitě, anebo je vyzvedne při příští návštěvě. Asi čtvrtinu obalů se daří znovu použít, což znamená roční úsporu asi 35 vzrostlých smrků.

„Do budoucna počítáme také s větším zastoupením potravin v zálohovaných nebo recyklovatelných obalech, neboť u nich pro spotřebitele odpadají nevýhody spojené s přílišnou vahou obalu,“ uvádí Vyhnálek. „Zároveň se zasazujeme o zavedení ekologických alternativ nejkupovanějších výrobků. Čeká nás však ještě dlouhá cesta, protože velká část výrobců není připravena na expanzi do nových distribučních sítí.“

Kolonial.cz v současné době zaváží zboží pro více než dva miliony obyvatel a téměř jeden milion domácností. Jeho závozová oblast pokrývá Prahu, střední Čechy, Plzeňsko, Královéhradecko a Pardubicko. Využívá sklad v Rudné, z něhož doručuje pomocí flotily dodávek na CNG.

Související