Německo v tomto hodnocení zvítězilo i v letech 2010 a 2014, v ostatních dvou ročnících (2007 a 2012) vyhrál Singapur.

Letos skončilo na dalších místech Lucembursko, Švédsko, Nizozemsko, Singapur a Belgie, tedy většinou země z tzv. modrého banánu, což je oblast, která se táhne mezi střední Anglií a severní Itálií a je jakýmsi jádrem evropského průmyslu a zónou s největší hustotou osídlení.

Podle loňské studie agentury Reuters se ale centrum průmyslové výroby přesouvá ze západní Evropy více na východ kontinentu. Zároveň s tím roste podíl zemí střední Evropy na obchodování uvnitř Evropské unie. Nicméně z pohledu logistické infrastruktury a služeb stále východní část starého kontinentu za tou západní značně zaostává.

Ze států střední a východní Evropy se letos nejlépe umístilo Česko, které se z 32. místa před dvěma lety přesunulo na 26. pozici. Tři místa za námi skončila Litva, 31. bylo Maďarsko, 33. Polsko, 38. Estonsko a 41. Slovensko.

Hodnocení logistické výkonnosti probíhá v šesti oblastech, kterými jsou celní procedury, infrastruktura, mezinárodní zasílatelství, kvalita logistických procesů, track and trace a přesnost doručování. Německo skončilo ve všech dílčích oblastech do třetího místa s výjimkou mezinárodního zasilatelství, kde bylo až 8. Česká republika si vedla dobře zejména ve sféře daňového odbavení a mezinárodního zasílatelství.

Rozdíly se zvětšují

Nejlepší z afrických zemí je v letošním průzkumu na 20. místě JAR, Čína skončila 27., Rusko 99. Vůbec nejhoršími státy jsou Sýrie (19 % skóre vítězného Německa), Haity (22 %), Somálsko (23 %), Mauretánie (27 %) a Rovníková Guinea (27 %).

Zatímco v předchozích ročnících se rozdíl mezi nejlepšími a nejhoršími snižoval, nyní se trend obrátil. V roce 2014 tvůrci průzkumu vysvětlovali nejvyšší míru konvergence ze všech proběhlých ročníků tím, že u chudších států došlo ke zlepšení podpory obchodu a v menší míře také ke zlepšení logistických služeb a celních procesů.

To sice u řady zemí stále platí, ale podle autorů letošní studie se rozšířila zejména propast mezi čelem žebříčku a jeho dnem. Zatímco Top 10 zaznamenala vůbec nejlepší výkony v historii indexu, nejhorší desítka naopak téměř nejhorší. Do srovnání bylo zahrnuto celkem 160 zemí.

Celý žebříček včetně minulých ročníků si můžete stáhnout zde.

Související