Německo v tomto hodnocení zvítězilo i v letech 2010 a 2014, v ostatních dvou ročnících (2007 a 2012) vyhrál Singapur.

Letos skončilo na dalších místech Lucembursko, Švédsko, Nizozemsko, Singapur a Belgie, tedy většinou země z tzv. modrého banánu, což je oblast, která se táhne mezi střední Anglií a severní Itálií a je jakýmsi jádrem evropského průmyslu a zónou s největší hustotou osídlení.

Podle loňské studie agentury Reuters se ale centrum průmyslové výroby přesouvá ze západní Evropy více na východ kontinentu. Zároveň s tím roste podíl zemí střední Evropy na obchodování uvnitř Evropské unie. Nicméně z pohledu logistické infrastruktury a služeb stále východní část starého kontinentu za tou západní značně zaostává.

Ze států střední a východní Evropy se letos nejlépe umístilo Česko, které se z 32. místa před dvěma lety přesunulo na 26. pozici. Tři místa za námi skončila Litva, 31. bylo Maďarsko, 33. Polsko, 38. Estonsko a 41. Slovensko.

Hodnocení logistické výkonnosti probíhá v šesti oblastech, kterými jsou celní procedury, infrastruktura, mezinárodní zasílatelství, kvalita logistických procesů, track and trace a přesnost doručování. Německo skončilo ve všech dílčích oblastech do třetího místa s výjimkou mezinárodního zasilatelství, kde bylo až 8. Česká republika si vedla dobře zejména ve sféře daňového odbavení a mezinárodního zasílatelství.

Rozdíly se zvětšují

Nejlepší z afrických zemí je v letošním průzkumu na 20. místě JAR, Čína skončila 27., Rusko 99. Vůbec nejhoršími státy jsou Sýrie (19 % skóre vítězného Německa), Haity (22 %), Somálsko (23 %), Mauretánie (27 %) a Rovníková Guinea (27 %).

Zatímco v předchozích ročnících se rozdíl mezi nejlepšími a nejhoršími snižoval, nyní se trend obrátil. V roce 2014 tvůrci průzkumu vysvětlovali nejvyšší míru konvergence ze všech proběhlých ročníků tím, že u chudších států došlo ke zlepšení podpory obchodu a v menší míře také ke zlepšení logistických služeb a celních procesů.

To sice u řady zemí stále platí, ale podle autorů letošní studie se rozšířila zejména propast mezi čelem žebříčku a jeho dnem. Zatímco Top 10 zaznamenala vůbec nejlepší výkony v historii indexu, nejhorší desítka naopak téměř nejhorší. Do srovnání bylo zahrnuto celkem 160 zemí.

Celý žebříček včetně minulých ročníků si můžete stáhnout zde.

Související

Zaujal vás článek? Pošlete odkaz svým přátelům!

Tento článek je odemčený. Na tomto místě můžete odemykat zamčené články přátelům, když si pořídíte předplatné.

Odkaz pro sdílení:
https://logistika.ekonom.cz/c1-65399050-svetovym-logistickym-lidrem-se-stalo-nemecko-v-cele-jsou-predevsim-zeme-z-oblasti-tzv-modreho-bananu