Internetový obchod Amazon otevřel po roce provozu i poslední část svého obřího skladu u Prahy. Zatím fungovala jen jedna tzv. skladová věž a střední hala. „Nyní, právě rok od zahájení provozu, jsme dokončili významnou investici do naší budovy přidáním druhé skladovací věže, která nám umožní uložit v budově až 18 milionů kusů zboží. Díky této investici můžeme naši moderní budovu využívat naplno ještě dřív, než jsme původně plánovali,“ uvedl Matt Greene, ředitel distribučního centra v Dobrovízi.

Tato část budovy funguje podobně jako první „křídlo“. Skladuje se zde v nízkých policových regálech v několika patrech menší zboží, které se po vychystání přesouvá v černých boxech po dopravnících do střední části, kde se konsoliduje a balí. Nově otevřená část distribučního centra je zatím převážně prázdná. Až na úsek, v kterém probíhalo testování celého systému. V příštích týdnech se bude ale rychle zaplňovat.

Jde o sedmou generaci distribučních center Amazonu. V osmé generaci už velkou část práce za lidi obstarají roboti.

V tomto distribučním centru se využívají skenery a identifikace probíhá pomocí čárových kódů a datamatrix. Zaskladňování je tzv. chaotické, veškeré procesy řídí skladový systém. Ten ví, jak dlouho trvají které logistické kroky, a podle požadavku na expedici vyšle skladníkům příkaz k připravení zásilky na potřebný čas.

Zajímavou částí je sada automatických linek SLAM, na kterých se zásilky váží a identifikují. Systém po přečtení čárového kódu pozná, co zásilka obsahuje, a v další části na balík nalepí expediční etiketu.

Amazon otevřel i zbytek svého pražského distribučního centra

 

Další čtyři tisíce

Počet zaměstnanců firmy v distribučním a návratovém centru nedaleko pražského letiště nyní překročil hranici 2300. Vzhledem k tomu, že se blíží vánoční sezóna a distribuční centrum nyní pojede naplno, bude tu potřeba 4000 dalších, sezónních pracovníků. Až 900 z nich přitom může získat po ukončení špičky i stálé zaměstnání. V oblasti je ale i mnoho dalších skladů, navíc nezaměstnanost rekordně klesá, takže e-shop se nové zaměstnance snaží zaujmout pomocí reklamní kampaně i tím, že zvyšuje platy a zavádí nové pracovní benefity.

Nástupní hodinové mzdy se od září zvyšují ze 110 korun na 125 a hodinové sazby vedoucích pracovníků ze 150 korun na 170 Kč. Firma současně aktualizuje navyšování platů v závislosti na odpracovaných letech.

„Abychom si byli jistí, že jsme stále konkurenceschopní, revidujeme každoročně ve druhém čtvrtletí data o odměnách pro podobný typ zaměstnání v daném regionu, výsledky oznamujeme ve třetím čtvrtletí a současně provádíme s tím související opatření. Tento proces efektivně funguje ve všech zemích a umožňuje nám zůstat stále konkurenceschopným a vyhledávaným zaměstnavatelem,“ říká Karel Foltýn, HR ředitel Amazonu pro střední a východní Evropu. Nová struktura mezd a bonusů vstoupila v platnost od září a bude platit i pro sezónní pracovníky.

Mezi nejvyužívanější benefit pak patří dovoz a odvoz do/ze zaměstnání. 110 autobusů na 14 svozových trasách využívá 97 procent zaměstnanců. Linky jezdí nejen do Prahy, ale především dál do středních, západních a severních Čech. Firma také svým zaměstnancům nabízí program Career Choice, který uhradí 95 procent nákladů na nové vzdělání, které přitom nemusí souviset s aktuálně vykonávanou pozicí. Během čtyř let může tato podpora dosáhnout až 120 tisíc korun. Podmínkou je, že zaměstnanec musí ve firmě odpracovat alespoň rok.

Související