Řidiči osobních aut nebudou od Nového roku platit na 111 kilometrech dálnic, za jejichž využívání dnes zaplatit musí. Ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) spolu s ministrem financí a šéfem hnutí ANO Andrejem Babišem v úterý představili plán změn od roku 2017.

"Poplatky za dálnice se přitom zvyšovat nebudou, zůstávají stejné," řekl Ťok.

Nově se nebude muset platit na jedenácti úsecích. Jde o obchvaty měst nebo úseky, přes které vedou silnice prvních tříd. Například o vjezdy do Prahy a část Pražského okruhu, dálnice kolem Plzně, Ústí nad Labem, Olomouce či Prostějova. 

Nový plán navazuje na první vlnu osvobození od zpoplatnění. Od začátku letošního roku řidiči nemusí platit na 45 kilometrech, kam ještě na konci loňského roku bez dálniční známky nesměli. Jde o čtyři úseky, které lidé využívali jen jako spojku na neplacené silnice: téměř třicetikilometrová část dálnice D1 u Brna, tříkilometrový úsek na jihočeské D3, sedm kilometrů D6 u Chebu a stejně dlouhý úsek D10 u Mladé Boleslavi.

"Vůči řidičům není fér, že je nutíme kupovat dálniční známku i tam, kde dálnici de facto jen křižují, ale musí ji na své cestě kolem města použít. Budeme tím také předcházet tomu, že se místní řidiči dálnici kvůli poplatku vyhýbají a jezdí pak skrze město po silnicích nižších tříd," vysvětloval tehdy Ťok své rozhodnutí.

Osobní automobily s hmotností do 3,5 tuny dnes v Česku platí za dálnice prostřednictvím dálničních časově omezených kuponů. Motoristé si mohou koupit buď desetidenní za 310 korun, měsíční za 440 korun nebo roční kupon za 1500, který platí vždy od prosince předchozího roku až do konce ledna roku následujícího.

Kamiony a autobusy pak za použití dálnic platí formou mýtného podle ujeté vzdálenosti.

V Česku je zpoplatněno zhruba 1400 kilometrů dálnic a vybraných silnic první třídy. Ministr Ťok nedávno v rozhovoru pro Hospodářské noviny řekl, že by rád zpoplatnil další zhruba tisícovku kilometrů silnic první třídy, kde se nyní neplatí.

Podle Ťoka jde zejména o ty silnice, které kopírují dálnice a kamiony je využívají jako náhradní trasy a vyhýbají se tak platbě mýtného.

Ťokův záměr je však zatím úplně na začátku a ministerstvo teprve vymýšlí jeho detaily včetně přesného seznamu silnic, kde by se nově mělo platit.

Související