Česká republika a Slovensko budou pokračovat v naplňovaní společných projektů v oblasti infrastrukturních propojení a ochrany vzdušného prostoru. Po společné schůzi české a slovenské vlády to řekl slovenský premiér Robert Fico. Podle jeho českého kolegy Bohuslava Sobotky by smlouva o společné ochraně vzdušného prostoru mohla být podepsána do konce letošního roku. Premiéři hovořili také o nadcházejících oslavách, kterými si obě země připomenou v roce 2018 kromě jiného výročí vzniku Československa.

"Máme nadále otevřených několik projektů, je to především dálniční propojení, a rekonstrukce železničního koridoru," řekl Fico na tiskové konferenci.

Česká i slovenská vláda chtějí nadále podporovat projekty silničního propojení Zlínského a Trenčínského kraje, jakož i z Frýdku-Místku do Žiliny. V oblasti železniční dopravy je plánovaná modernizace koridoru z Břeclavi přes Bratislavu do jihoslovenského Štúrova.

Premiéři se shodli také v potřebě posílení ochrany vnějších hranice EU s cílem omezit příliv uprchlíků. "Kvóty a povinné přerozdělování uprchlíků je slepá ulička," řekl Sobotka.

Související