Drony společně s doručovací službou provozuje kalifornská společnost Zipline, která se zaměřuje na robotiku. Bezpilotní letouny ve Rwandě budou primárně určené na přepravu zásilek krevní transfúze. Spolu s partnerskými organizacemi UPS a Světovou aliancí pro očkování a imunizaci (Gavi) pak bude Zipline dál testovat možnosti rychlé přepravy léků a očkovacích látek i v dalších oblastech.

„Drony jsou využitelné komerčně i pro zlepšení služeb v oblasti zdravotnictví. Jsme rádi, že tuto revoluční technologii spouštíme s partnery, se kterými budeme spolupracovat i na dalším rozvoji přepravy pomocí dronů,“ uvedl rwandský prezident Paul Kagame.

Doručování zásilek s urgentní zdravotnickou pomocí brání v rozvojovém světě především nekvalitní infrastruktura v závěrečné fázi, na tzv. poslední míli. Navíc během dlouhého období dešťů je mnoho silnic rozbahněných a nesjízdných nebo zmizí docela.

Poporodní krvácení je ve Rwandě hlavní příčinou úmrtí těhotných žen. Krev se rychle kazí, vyžaduje speciální skladování a přepravu při zachování odpovídající teploty. Existuje mnoho různých krevních derivátů a jejich potřebu není možné dopředu odhadnout, řada transfúzních klinik také nemá všechny vzorky krve na skladě. Transfúze se tak mnohdy k pacientům nedostane včas.

Ve Rwandě začalo doručování zdravotnických zásilek drony. Na videu start bezpilotního letounu

I do dalších zemí

Program vnitrostátní přepravy pomocí dronů ve Rwandě umožňuje transfuzním stanicím v západní části země vyřizovat urgentní objednávky pomocí textových zpráv mobilními telefony. Objednávky se přijímají na základně Zipline (Nest) v regionu Muhanga, kde má firma flotilu 15 dronů s názvem Zip.

Drony Zip mají dolet 150 kilometrů, a to i ve větru a dešti, a přepraví 1,5kilovou zásilku krve, tedy dostatečné množství pro záchranu lidského života. Startují a přistávají na základně Nest. K doručení zásilky s lékařskou pomocí dojde jejím vypuštěním nízko nad zemí, na místě v blízkosti cílových zdravotních středisek. Zipline denně uskuteční 50 až 150 letů s těmito zásilkami do 21 transfuzních stanic v celé západní části Rwandy a vyřizuje objednávky zhruba do 30 minut.

Ve Rwandě začalo doručování zdravotnických zásilek drony. Na videu přistání zásilky - lehce nepřesné

Na začátku roku 2017 chce Rwanda rozšířit přepravu pomocí dronů Zipline také do východní části země. V průběhu příštího roku pak s partnerskou podporou UPS a Gavi plánuje společnost Zipline rozšířit přepravu pomocí dronů do řady dalších zemí v Africe a na obou amerických kontinentech. Zipline také nedávno v Bílém domě oznámila záměr rozšířit své služby i na území USA, kde bude obsluhovat indiánské rezervace ve státech Maryland, Nevada a Washington.

„Drony mají potenciál způsobit revoluci ve způsobu, jakým lze do vzdálených komunit doručit urgentní zdravotnickou pomoc. Těch několik hodin, které díky této technologii ušetříme při přepravě zásilek krve nebo vakcíny někomu, kdo byl vystaven vzteklině, může znamenat rozdíl mezi životem a smrtí,“ říká Seth Berkley, generální ředitel Světové aliance pro očkování a imunizaci Gavi. „Tento projekt bude také důležitým testem, zda jsou drony použitelným prostředkem k cílenému doručování vakcín po celém světě. Všechny děti si zaslouží přístup k základnímu očkování proti smrtelným nákazám. Tato technologie by mohla být významným krokem, který zajistí, aby se každému dítěti pomoc dostala.“

Ve Rwandě začalo doručování zdravotnických zásilek drony. Na videu doručení ze "vzdušné" perspektivy