Prodejce skladových a manipulačních vozíků Yale CZ otevřel v Nupakách u Prahy svou novou centrálu. V hale s plochou necelých 4000 metrů čtverečních se nachází jak kanceláře, tak servisní oddělení a sklad náhradních dílů. Prostory v nedaleké Uhříněvsi už firmě přestaly stačit, protože během posledních dvou let téměř zdvojnásobila svůj obrat. Ten by letos mohl dosáhnout kolem 270 milionů korun.

Yale v současnosti rozjíždí v Česku novou službu. Chce svým zákazníkům nabízet vedle vybavení a servisního zázemí také lidské zdroje. Půjde jak o skladníky nebo řidiče, tak třeba o vedoucí skladu či logistické odborníky.

„Naší ambicí je dodávat služby včetně personálu. Budeme se snažit chodit za zákazníky, kteří nemají logistiku na svém programu. To je velká odchylka od zastoupení ostatních globálních výrobců manipulačních vozíků,“ tvrdí spolumajitel a jednatel Yale CZ Jan Pachman.

Českému trhu s prodejem vozíků dlouhodobě dominuje čtveřice nadnárodních hráčů Toyota Material Handling, Jungheinrich, Linde Material Handling a Still s podíly kolem 20 procent. Tyto firmy mají v Česku svou místní pobočku, na rozdíl od značky Yale, která působí na zahraničních trzích převážně přes lokální dealery.

Firma je součástí americké skupiny Hyster-Yale, která je podle tržeb v globálním pořadí hned za zmíněnou čtveřicí, přičemž na svém domovském trhu má v prodejích téměř poloviční podíl. V Česku ji zastupují dvě lokální privátní společnosti, jež mají výhradní práva na prodej značek Hyster a Yale.

Příští rok pokles

Zatímco loni se na českém trhu prodalo 7632 vozíků, letos Pachman odhaduje podle čísel za prvních deset měsíců roku zvýšení o 11 procent na přibližně 8500. Příští rok by ale podle něj mohlo dojít k poklesu na asi 8000 kusů.

Důvodem je prý to, že v posledních letech docházelo k dvojciferným nárůstům prodejů, za kterými stály mimo jiné velké hromadné objednávky. K těm by příští rok už nemělo docházet v takové míře. Navíc si některé pobočky globálních výrobců vozíků v Česku letos objednaly mnoho strojů do svých pronájemních flotil, tvrdí Jan Pachman. 

Související