Soud Evropské unie dal americké logistické společnosti United Parcel Service (UPS) za pravdu v její stížnosti na rozhodnutí Evropské komise zablokovat UPS plán převzetí nizozemského konkurenta TNT. Jednomu z největších světových zasílatelů balíků tak soud umožnil požadovat po komisi náhradu škody.

Evropská komise v lednu 2013 zablokovala převzetí TNT za 5,2 miliardy eur (asi 140 miliard Kč) a zdůvodnila to tím, že spojení by pravděpodobně poškodilo spotřebitele zvyšováním cen. UPS se proti tomu odvolala, protože byla přesvědčena, že rozhodnutí výkonného orgánu Evropské unie bylo fakticky i právně chybné.

Soudní verdikt už faktickou situaci na trhu nezmění, protože mezitím firmu TNT převzal za 4,4 miliardy eur americký konkurent FedEx a komise to loni schválila. Rozhodnutí soudu ale může ovlivnit další podobné transakce, uvedla agentura Reuters. UPS uvedla, že rozhodnutí vítá, zástupce komise sdělil, že Brusel verdikt soudu studuje.

Soud EU uvedl, že komise porušila práva UPS na obhajobu, protože ve své analýze dopadů spojení použila jiný ekonometrický model než ten, který používala v předešlých argumentacích. UPS měla o této skutečnosti podle soudu vědět dřív, než komise své rozhodnutí vydala.

Související