Severočeský region kolem nedávno dokončené, či spíš dopojené dálnice D8 je vyhledávaným místem mezi developery, průmyslovými a logistickými firmami. K nim se nyní připojuje česká pobočka společnosti Yusen Logistics.

„Současný zájem o tento region automaticky inicioval strategické rozhodnutí v japonské logistické společnosti Yusen Logistics (Czech) s cílem vytvořit nové multifunkční logistické centrum v blízkosti dálnice D8, exit 74,“ informovala na LindedIn mluvčí společnosti Linda Mičlová.

Logistické centrum, které bude mít v budoucnu plochu až 12 000 metrů čtverečních, se má otevřít na začátku příštího roku. „Již v těchto dnech se aktivně podílíme na řadě logistických studií, jejichž cílem je potvrdit ekonomickou výhodnost této lokality u řady našich stávajících nebo potenciálních partnerů,“ informovala Mičlová.

Díky blízké dálnici bude logistické centrum vhodné i pro přepravy speciálními dlouhými nákladními soupravami, tzv. euro-kombi, o objemu až 150 kubíků. Yusen Logistics provozuje několik takových pravidelných linek mezi Ústím nad Labem, Prahou, Hradcem Králové, Plzní, Brnem, Olomoucí a Ostravou.

O zájmu firem o výstavbu v regionu kolem dokončené D8 informovala ve své zprávě i poradenská společnost 108 Agency. Například u Děčína nyní připravuje přeměnu brownfieldu na průmyslovou zónu logistická společnost Bohemia Cargo, u Teplic se staví distribuční centrum amerického výrobce hygienických potřeb Edgewell, které bude provozovat společnost Kühne + Nagel.

Zvýšený zájem je i o pozemky na D8 blíž u Prahy – tato lokalita je horkým kandidátem na výstavbu obřího distribučního centra náhradních dílů pro značku Mercedes-Benz, nový poloautomatický sklad na ploše 53 tisíc metrů čtverečních tu bude mít řetězec Makro. 

Developerské plány v koridoru dálnice D8, jež prochází Prahou, Středočeským a Ústeckým krajem, zahrnují projekty moderních skladů o celkové rozloze přes 220 tisíc metrů čtverečních. Celkový developerský potenciál oblasti je však podle realitně-poradenské společnosti Colliers International výrazně vyšší. S ohledem na očekávatelný rozvoj oblasti lze počítat s další kapacitou až okolo 730 tisíc metrů čtverečních. Průmysloví developeři nyní připravují další výstavbu například u Ústí nad Labem nebo Teplic.

Související