Nejen čokolády a cukrovinky, ale i kávu, cereálie, dětskou výživu a další potraviny skladuje Nestlé v novém centrálním skladu poblíž Jiren. Novou velkokapacitní halu s rozlohou 39 tisíc metrů čtverečních tu postavil developer P3 na míru pro společnost FM Logistic. Ta v této budově zatím využívá 15 tisíc metrů čtverečních skladové plochy pro aktivity společnosti Nestlé a dalších 5000 metrů má připravených pro expanzi.

Sklad vyhrazený pro Nestlé pojme na 23 tisíc palet výrobků a rozdělený je na dvě části. Zhruba třetinu zabírá chlazená část s monitorovanou teplotou 16 stupňů Celsia, kde se skladují čokolády a cukrovinky. Náklady na vytápění a chlazení pomáhá šetřit zesílení fasádních panelů a izolované nakládací a vykládací můstky a rampy. Sklad také šetří výdaje na elektřinu díky systémově řízenému LED osvětlení.

Zbylé dvě třetiny pronajatých prostor jsou běžný regálový sklad, ovšem s variabilní konfigurací pater. V některých případech mají regály až devět pater, běžněji jich je ale i osm, sedm anebo šest. Konfigurace výšky pater je běžně na 1,3 metru, přičemž některá jsou připravená i na dvojité stohování.

Protože má Nestlé v portfoliu okolo 1200 produktů, byl také jedním z požadavků dostatek místa na nejnižší úrovni skladu pro vychystávání. Na zemi tak je okolo 1400 paletových míst. "Pracovníci skladu denně připraví pro distribuci průměrně dva tisíce celopalet. K tomu navíc vychystávají až 25 tisíc kartonů na heterogenních paletách. Dělá to tým více než 50 lidí na tři směny pět dní v týdnu," uvádí Luboš Štryncl, manažer skladu z FM Logistic.

Stěhování distribuci nenarušilo

Optimalizaci skladu řídí FM Logistic vlastním WMS systémem. Algoritmus se musí popasovat s celou řadou parametrů, bere v potaz ABC analýzu jak pro vychystávání, tak pro celé palety. Problémem je ale pro automatický systém špička. "Aby se sklad mohl dobře řídit, je potřeba dostatek volných pozic. V případě špičky tak jsou analýzy k ničemu a paletu musíte uložit tam, kde je zrovna místo," dodává Luboš Štryncl.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku.

První 3 měsíce, pak 199 Kč měsíčně

S předplatným získáte

  • Web Ekonom.cz bez reklam
  • Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
  • Možnost ukládat si články na později
Nebo
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.