Vítězové soutěže o nejlepší skladové vybavení roku - IFOY 2017 - si převzali ocenění během zahajovacího večera mnichovského veletrhu Transport Logistic v areálu BMW Welt. Nominované vozíky a řešení musely nejdříve absolvovat osmidenní testování. O vítězích pak hlasovalo 30 členů mezinárodní poroty složené ze zástupců tisku, vědy, průmyslu a logistiky. Mezi hlavní faktory, které rozhodovaly o vítězích, patřily inovační hodnota strojů, jejich význam pro trh a zvláštní přínos pro zákazníky.

 

Skladové vozíky

Vítěz kategorie: iGo neo CX 20 - Still

Autonomní elektrický horizontální vychystávací vozík

Z hodnocení poroty: Klíčovým faktorem, který rozhodl o vítězství tohoto stroje ve své kategorii, byl vysoce inovativní charakter vozíku kombinovaný s vynikajícím a profesionálním nasazením. iGo neo představuje milník ve vývoji autonomních skladových vozíků. První autonomní horizontální vychystávací vozík na světě vyplňuje mezeru mezi robotikou a intralogistikou. Úspory ve srovnání s konvenčním vychystávacím vozíkem jsou působivé. V režimu, kdy následuje chodce, je efektivnější až o 47 procent.

Další nominované stroje:
EMD 115i - Jungheinrich: Elektrický, ručně vedený vysokozdvižný vozík
EPH 125 DTFV - UniCarriers: Elektrický vertikální vychystávací vozík

 

Specialita roku

Vítěz kategorie: Indoor Positioning - Jungheinrich

Inteligentní systém pro lokalizaci manipulace s materiálem

Z hodnocení poroty: Porota mimo jiné ocenila, že po takovém systému je na trhu vysoká poptávka. Lokalizace ve vnitřních prostorách přináší zákazníkům řadu výhod, od větší transparentnosti až po zvýšení produktivity vozového parku. Protože tato koncepce využívá chytré telefony a technologii Bluetooth, není vhodná pouze pro některé typy vozíků a může být nasazena nebo přizpůsobena flexibilně, rychle a za nízkou cenu i při změně uspořádání skladu.

Další nominované stroje:
PowerPlusLife battery - Still
DPS (driver presence sensors) - UniCarriers Europe

 

Speciální stroje

Vítěz kategorie: LiftRunner - Still

Logistický vláček složený z tahače na elektřinu a rámů, které umí automaticky naložit a vyložit palety.

Z hodnocení poroty: Důležitým faktorem při rozhodování poroty byla vysoká úroveň přínosů pro zákazníka v kombinaci s novým tržním potenciálem. Vlečný přívěs s bočními výsuvnými vidlicemi je praktickým krokem k úplné automatizaci výrobního procesu. Rozšiřuje rozsah použití tahačů, a proto otevírá nový segment trhu. Test IFOY také zdůraznil výhody těžkotonážního tahače s ohledem na zvyšující se průměrný věk pracovníků v logistice.

Další nominované stroje:
WAV 60 Wave - Crown: Pojízdný nákladní "žebřík"
kickTrike - kickTrike: Transportní tříkolka na elektřinu pro přepravu osoby a nákladu s maximální nosností 170 kg

 

AGV / Shuttle

Vítěz kategorie: TORsten - Torwegge

Autonomní modulární přepravní jednotka

Z hodnocení poroty: Rozhodujícím faktorem pro porotu byla vysoká kvalita technických komponent spolu se širokým spektrem potenciálního nasazení. Decentralizovaný koncept a využití inovativních technologií výrazně rozšiřuje možnosti automatizace v intralogistice.

Další nominované stroje:
2STACK + ID.ADD - SSI Schäfer: Sestava pro automatické doplňování zboží pomocí autonomního vozíku

Související