Logistická společnost Raben otevřela na dálnici D5 svůj největší sklad v Česku a nyní v něm začíná instalovat vnitřní zařízení. V budově s plochou 24 tisíc metrů čtverečních u středočeského Žebráku bude skladovat především cukrovinky, alkohol a krmivo pro psy. Firma se sem přestěhuje z nedaleké pobočky v Hořovicích.

„Pobočka v Hořovicích je pro nás velice důležitá, protože zajišťuje například i lokální distribuci potravinových zásilek ve speciálním temperovaném režimu do různých regionů a má skvělé dopravní spojení do Německa. Jsme proto velmi rádi, že se stěhujeme pouze do sousedství a díky rozšíření skladovacích možností budeme moci navýšit logistické kapacity,“ říká Jakub Trnka, generální ředitel společnosti Raben pro Českou republiku a Slovensko.

Logistická společnost Raben Group působí na českém trhu od roku 2008 a potraviny jsou její klíčovou oblastí s téměř 30procentním podílem na její činnosti. Obsluhuje klienty jako Nestlé, Heinz, Haribo a další.

V nové budově budou čtyři zóny. V zóně „ambiente“, kde bude uskladněn hlavně alkohol a pet food, se bude udržovat běžná teplota. V chlazeném skladu s teplotou 14 až 18 stupňů Celsia bude především čokoláda. Jedna ze společností skupiny – Fresh Logistics – se specializuje na logistiku čerstvých produktů. Pro ni bude v novém skladu zřízena komora s teplotou kolem čtyř stupňů Celsia. Poslední zóna je určená pro kolkování alkoholu, proto je oddělená a je pod kamerovým dohledem podle celních pravidel. Celková kapacita skladu bude až 30 tisíc palet.

Rychlý řetězák

Specialitou skladu je řetězový nakládací systém, kterým je osazená jedna z ramp. Jedná se o poměrně výjimečný způsob nakládky, který umožňuje naložení nebo vyložení nákladu vcelku, a trvá (včetně připojení systému) do sedmi minut. Investice do něj je ale poměrně vysoká a vyplatí se až v dlouhodobějším horizontu – kolem 10 let –, a to v případě, že se využívá často. Řetězový systém totiž musí být nainstalovaný nejen v logistických centrech na začátku i na konci přepravy, což přijde zhruba na milion korun, ale uzpůsobeny musí být i návěsy. Přestavba návěsu přitom stojí dalšího asi tři čtvrtě milionu korun. 

Podle Jiřího Hubky ze společnosti Raben firma využívá řetězový nakládkový systém pro přepravy výrobce alkoholových nápojů Stock. Jelikož Raben používal toto vybavení už v hořovické pobočce a Stock je jeho dlouhodobý zákazník, investice se vrátila již před několika lety.

Dalším specifikem skladu je pak jeho bezpečnostní vybavení. Vedle zmíněných kamer v celní zóně jsou uvnitř hal naddimenzované sprinklery nebo oddělené prostory, které lze v případě nehody samostatně uzavřít závorou na zemi, aby se nevyplavila voda s alkoholem, nebo vraty, aby se nerozšířil požár. Kvůli požadavkům úřadu na bezpečnost se otevření skladu protáhlo. V budově je také moderní chladicí zařízení, které umožňuje snížení teploty v celé hale zároveň.

Budovu, kterou postavila společnost Panattoni Europe, bude vlastnit a pronajímat česká investiční skupina Accolade, s níž průmyslový developer dlouhodobě spolupracuje. Logistický areál Panattoni D5 Hořovice Park byl otevřen teprve v loňském roce. Vedle haly, kterou provozuje Raben, je tu i budova o velikosti 10 tisíc metrů čtverečních sloužící společnosti Saint-Gobain Sekurit, která zde skladuje přední skla pro luxusní značky automobilů před distribucí k zákazníkům.

Související