České ekonomice se daří, ale její další oživení stojí na nedostatku pracovních sil. Podle posledního průzkumu společnosti ManpowerGroup nemůže 30 procent firem v ČR najít vhodné zaměstnance na svá volná pracovní místa. "Po dlouhé éře vysoké nezaměstnanosti se trh práce začal v roce 2014 rychle obracet. Od té doby efektivita personální inzerce prudce klesá a na tradiční inzeráty firmám nyní odpovídá sotva polovina uchazečů," tvrdí Jiří Halbrštát, manažer náboru a marketingu ManpowerGroup.

"V současné době nám chybí jednotky lidí. Neobsazená pracovní místa jsou zejména důsledkem fluktuace a ztížené situace na trhu práce. Naší prioritou nadále zůstává retence stávajících a nábor nových zaměstnanců," potvrzuje situaci Ondřej Rak, HR manager společnosti Yusen Logistics (Czech).

Kritickou situaci na trhu práce dokládá i aktuální statistika ministerstva práce. Zatímco počty nabízených volných pracovních míst každý měsíc narůstají (březen cca 151 tisíc, duben 159 tisíc), počty uchazečů naopak klesají (březen cca 356 tisíc, duben 327 tisíc). "Z hlediska poptávky firem je nejvytíženější období od září do listopadu, nejnižší zájem o nové pracovníky je vždy na přelomu roku," upřesňuje Jitka Součková, marketingová manažerka Grafton Recruitment.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Jste předplatitel tištěného titulu? Proveďte aktivaci.