Společnost 4PX Express si objednala stavbu nového distribučního centra v logistickém parku VGP Park Jeneč v Praze-západ. Práci v něm najde několik stovek lidí. 4PX Express zajišťuje logistické služby největšímu čínskému internetovému prodejci Alibaba.

"Provoz skladu zahájíme v omezené míře do konce letošního roku, na plný provoz najedeme příští rok," řekl HN Radoslav Palla, ředitel čínské 4PX Express pro Českou republiku. Stěžejní je podle Pally spustit provoz skladu ještě před začátkem vánoční sezony, kdy mají e-shopy špičku.

Alibaba je pro 4PX Express největším smluvním zákazníkem pro poskytování logistických služeb, firma však podle Pally dělá logistiku i pro jiné čínské výrobce a prodejce.

"Ještě přesně nevíme, kolik lidí bude v našem novém skladu pracovat. Vzhledem k tomu, že v něm bude velký podíl automatizace, ale odhaduji, že jejich počet bude do 500," řekl Palla. V distribučním centru se podle něj bude skladovat různé zboží - v podstatě vše, co si lidé objednají přes internet, vyjma potravin a nebezpečných látek. Zásobovat bude západoevropský trh, hlavně Německo.

Výstavba skladu v Jenči běží v plném proudu, potvrzuje vlastník a developer distribučního centra - společnost VGP. "Se společností 4PX Express jsme podepsali nájemní smlouvu na 10 let. Obsadí celý park v Jenči," řekl Jan Van Geet, generální ředitel VGP.

4PX Express je jednou z největších čínských logistických firem, které zajišťují e-shopům obchod mezi Čínou a zahraničím. Spolupracuje například s AliExpressem, TaoBaem, eBayem nebo Neweggem. K majitelům 4PX patří například singapurská pošta SingPost, ale také právě Alibaba, která loni získala 15procentní podíl přes svou logistickou firmu Cainiao.

Tento joint venture, který vznikl v roce 2013, je jakousi prodlouženou logistickou rukou Alibaby. Součástí podniku je ale i dalších asi 90 logistických firem a balíkových přepravců. Cainiao funguje jako jejich sdružení a zároveň poskytovatel a správce softwaru, který spletitou logistickou síť organizuje. Vlastní jen minimum skladů, které zřídil pro menší partnery, aby podpořil jejich zahraniční expanzi. Jinak spoléhá na distribuční síť svých "členů". Propletenec vlastníků 4PX Expressu komplikuje i fakt, že Alibaba zároveň vlastní podíl v SingPostu a některých dalších expresních firmách.

Za lidmi k Praze

Čínská logistická firma 4PX Express si od VGP pronajme 68 600 metrů čtverečních, informovala poradenská společnost 108 Agency. Nájemní smlouva je svou velikostí zdaleka největší v posledních třech měsících.

Podíl moderních skladových ploch v tuzemsku v červnu překonal hranici 6,6 milionu metrů čtverečních. Nejvíce se v letošním druhém čtvrtletí stavělo na Plzeňsku, podotýká 108 Agency.

4PX Express už druhým rokem provozuje menší sklad v Boru v Plzeňském kraji, v areálu developera CTP. "Tam je ale problém sehnat lidi. Přijde nám, že v Praze ještě lidé jsou a i nájem je za normálních podmínek," řekl Palla.

Firma chtěla být kvůli dostupnosti zaměstnanců, ale i německých hranic západně od Prahy, což Jeneč splňuje. "Čínským majitelům se také hodně líbilo spojení z pražského letiště," doplnil Tomas Van Geet, obchodní ředitel VGP. Tento developer již dříve pro 4PX Express zajistil sklady v Německu.

4PX Express je už třetím čínským investorem z odvětví e-commerce ve stejné lokalitě. Konkurenční developer Prologis už přilákal do svého logistického parku v Jenči společnosti Linemart a Stonebridge.

"V posledních třech letech poptávka ze strany e-commerce dokonce předčila zájem společností působících v automobilovém průmyslu," sdělila Blanka Vačkova, vedoucí výzkumu v poradenské firmě JLL.

Více než 100 tisíc metru čtverečních, které si u pražského letiště v Dobrovízi před lety pronajal Amazon, je nejen největším pronájmem skladů v odvětví e-commerce, ale i největší v tuzemsku vůbec, podotkla Vačkova. Druhým jsou haly německé firmy Tchibo v Chebu (73 tisíc m2). Na třetí příčce je 4PX Express.

Související