Ekonomice se daří, roste poptávka po zboží, podniky navyšují výrobu. Než se vše dostane ke koncovému uživateli, zboží musí projít dalšími úkony, na něž výroba nemá čas ani prostor, říká Milan Jenčo, obchodní zástupce společnosti Proman. V logistice se proto hledá každá rezerva pro zvýšení efektivity.

"Nové informační technologie umožňují využívat úplně jiné procesy při řízení zásob ve skladu, potažmo realizovat mnohem efektivnější komunikaci mezi skladem a jinými útvary firmy a tak ovlivňovat úroveň zásob," konstatuje Jindřich Přívora, PR manažer Toyota MH.

Zároveň však pokračuje trend snižování držených zásob, navíc logistické provozy trpí nedostatkem skladníků, takže se zvyšují požadavky na štíhlou logistiku a různé kombinace systémových řešení na co nejmenším prostoru. Za poslední dva roky se navíc přidává nedostatek nových, volných skladových ploch. Uživatelé tak logicky řeší větší efektivitu současných skladů. "Optimalizací layoutu, techniky, softwaru a procesů lze výrazně navýšit produktivitu a obrátku skladu, není nutné nákladně rozšiřovat samotné skladové prostory," říká Martin Koudelka, vedoucí marketingového oddělení Jungheinrich ČR.

Využití skladu

Jednou z cest - pokud to parametry haly dovolí - je využití výšky skladu, tedy zejména instalace výškových regálových systémů. S tím souvisí také pořízení skladových vozíků, které dosáhnou do výšek i hodně přes 10 metrů, přestože se pohybují v úzkých uličkách.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Jste předplatitel tištěného titulu? Proveďte aktivaci.