Skupina CTP, která je největším developerem a vlastníkem moderních průmyslových nemovitostí v Česku, se zbavila některých maloobchodních budov. Za 40 milionů euro, což je v přepočtu více než miliarda korun, prodala svou dceřinou firmu CT Retail, prostřednictvím které vlastnila několik maloobchodních nemovitostí.

"Portfolio se skládalo z 19 maloobchodních nemovitostí, včetně supermarketů, na různých místech po celém Česku," komentoval transakci Michal Felcman, vedoucí týmu CTP v oblasti fúzí a akvizic, který měl transakci přímo na starosti.

O jaké konkrétní nemovitosti se jednalo, společnost nekomentovala. HN sdělila, že v Česku prodala budovy na několika lokalitách. Mezi nimi například v Praze, Hradci Králové či Kopřivnici.

Balík nemovitostí koupila tuzemská společnost DMO Invest, jejíž hlavní činnosti je podle obchodního rejstříku pronájem nemovitostí, bytů a nebytových prostor.

Čeští investoři jsou v regionech silní

"Transakce dokazuje rostoucí chuť soukromých investorů uzavírat velké regionální obchody. Podmínky na trhu jsou i nadále příznivé a místní trh s nemovitostmi stále posiluje své postavení mezi dalšími formami investic," říká Jan Kovařinský, který je zakládajícím partnerem společnosti JK Advisory, kterou si CTP v rámci obchodu najala jako poradce.

Jeho slova potvrzují i další odborníci. Podle nich mají o obchodní nemovitosti v regionech stále větší zájem právě tuzemští kupci.

"Čeští investoři jsou v regionech silní a dokážou nemovitosti ocenit," řekla HN šéfka realitně poradenské společnosti Knight Frank Zdenka Klapalová. Jako příklad uvedla nedávný prodej obchodní galerie Arkáda Prostějov, kterého se zbavila skupina CPI podnikatele Radovana Vítka. Také v tomto případě byl kupcem český investor.

Peníze do průmyslové výstavby

Peníze, které za prodej devatenácti maloobchodních nemovitostí CTP získala, chce skupina vložit do svého hlavního byznysu – průmyslové výstavby. "Máme v plánu výnosy z prodeje investovat tak, aby podpořila expanzi svých klíčových obchodních aktivit ve střední Evropě," říká Felcman.

Skupina plánuje nadále rozvíjet síť průmyslových zón a budovat na dalších místech své CTParky. CTP má za sebou rekordní rok. Loni společnost vykázala zisk před zdaněním ve výši 384 milionů eur. To je v přepočtu 10 miliard korun, meziročně se jedná o 43 procentní nárůst. V Česku firma během roku 2016 postavila více než 200 tisíc metrů čtverečních komerčních ploch.

Developer plánuje růst i nadále. Do konce příštího roku si skupina dala za cíl rozšířit své realitní portfolio na 5,8 milionu metrů čtverečních. Pro představu − v celé České republice bylo ke konci letošního června 6,65 milionu metrů čtverečních moderních průmyslových prostor určených k pronájmu. CTP aktuálně vlastní zhruba 4,1 milionů metrů čtverečních komerčních ploch. Vedle průmyslových nemovitostí vlastní také kanceláře, obchody a hotely. Hodnotu jejich téměř 250 nemovitostí realitní poradci vyčíslili ve výroční zprávě v přepočtu na 99 miliard korun.

Související