Společnost se sídlem v Chang-čou, kterou řídí bývalý šéf Googlu pro Čínu Johnny Chou, uvede v New Yorku akcie v ekvivalentu 16,4 procenta akciového kapitálu. Ze získaných peněz hodlá použít 300 milionů dolarů na rozšíření své maloobchodní sítě a logistických služeb, dalších 100 milionů investuje do technologií a zbývající část si ponechá na běžné provozní účely, včetně případných akvizic. Informovala o tom agentura Reuters.

Cena akcií by měla být stanovena 19. září, další den by se mělo začít s akciemi firmy obchodovat.
Best v poslední době vstupuje do nových oblastí, buduje síť obchodů s potravinami a základním spotřebním zbožím a vloni koupil řetězec supermarketů. Vedlejší podnikání společnosti je ale v začátcích a její závislost na přepravě zásilek a nákladů je stále značná. Podíl této sekce na celkovém obratu dosahuje 80 procent.

Chou kontroluje ve firmě Best 46procentní hlasovací podíl prostřednictvím zvláštních akcií, internetový gigant Alibaba má hlasovací podíl 37,3 procenta a logistická pobočka Alibaby – Cainiao Smart Logistics –vlastní 9 procent.

Čína je největším logistickým trhem světa, loni tam příjmy v této oblasti dosáhly 1,6 bilionu dolarů a podle odhadu konzultační společnosti iResearch porostou v příštích čtyřech letech ročním tempem 17,9 procenta. Na čínský nebo newyorský akciový trh už vstoupila řada čínských logistických společností, jako je S.F. Holding, YTO Express, STO Express a ZTO Express.

Související