Na začátku minulého týdne odstartoval v Curychu třítýdenní pilotní projekt, který má extenzivně otestovat nové řešení distribuční logistiky. Podílí se na něm výrobce dodávek Mercedes-Benz Vans a firma Matternet, která se specializuje na průmyslové využití dronů.

Oproti projektům, které se zaměřují na distribuci pomocí dronů přímo ke koncovému zákazníkovi, se testované řešení zaměřuje pouze na část balíkové distribuce. Drony, které pojmou zásilku o váze dvou kilogramů, v tomto případě nakládá ve svém skladu prodejce. Zásilka pak letecky míří k určené distribuční dodávce, která je na střeše opatřená speciální přistávací plošinou. Řidič zásilku přebere a odveze koncovému zákazníkovi, zatímco dron se vrací k prodejci pro další úkol.

 

Během testování Mercedes-Benz sbírá informace o celém logistickém řetězci od objednávky až po doručení a nakonec porovná výsledky mezi běžnou distribucí a distribucí s využitím dronů. Nakolik je řešení efektivní ukážou až výsledky, které budou hotové nejdříve za několik týdnů.

Související