Čínská společnost Lenovo je dnes největším světovým výrobcem počítačů. Vznikla v 80. letech a k jejímu růstu došlo díky rozvoji čínské ekonomiky a poptávky po elektronice, ale i díky akvizicím. Tou největší byl nákup počítačové divize IBM v roce 2005, v roce 2014 pak získala divizi mobilních telefonů Motorola Mobility od Googlu a serverovou divizi IBM. To dodnes značně ovlivňuje spletitost dodavatelských řetězců Lenova.

"Propojení s IBM je tradiční, hodně zaměstnanců z jeho divizí přešlo pod Lenovo, takže i řízení nese hodně prvky systému IBM," popisuje Tomáš Reizer, logistický manažer prodeje dílů pro region EMEA divize Data Center Group (DCG) a zároveň manažer reverzní logistiky pro stejný region divize EMC Storages společnosti Lenovo. Už jen celý popis jeho funkcí ilustruje, jak vypadá práce logistického manažera ve velké korporaci.

Většinu profesního života jste strávil v oblasti elektroniky. Vedle Lenova jste pracoval také ve Philipsu. Je to náhoda, nebo jste fanoušek elektronických zařízení?

Byla to spíš náhoda. Chtěl jsem pracovat v korporaci, měl jsem ambice pracovat ve větším regionu, protože mě zajímalo střetávání různých kultur, systémů apod. Už ve Philipsu jsem se postupně dostal z České republiky do širšího regionu. To bylo zajímavé, protože každá země je jiná, má svá právní specifika, je na jiném stupni vývoje a nelze jeden typ procesu nasadit všude stejně. V některých zemích máte přímé zastoupení, v některých ne. Některé země jsou v EU, což je pak poměrně triviální záležitost, některé stojí mimo. Část z nich má s EU rámcové dohody, některé vůbec ne.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Jste předplatitel tištěného titulu? Proveďte aktivaci.