Paříž hodlá do roku 2030 zakázat všechny automobily s benzinovým a naftovým motorem, oznámil ve čtvrtek činitel pařížské radnice zodpovědný za dopravu Christophe Najdovski. Podobný plán ohlásil nedávno pro celou Francii ministr životního prostředí Nicolas Hulot, který se zavedením opatření počítá o deset let později. Do roku 2040 by se podle něj měly ve Francii přestat prodávat benzinové i naftové automobily.

"Jde o dlouhodobé plánování ohledně strategie, která sníží skleníkové plyny," řekl pařížský radní Najdovski. "Doprava je jedním z hlavních zdrojů skleníkových plynů… a proto plánujeme do roku 2030 opustit auta se spalovacím motorem, respektive auta na fosilní paliva," uvedl pro rozhlasovou stanici France Info.

Francouzská metropole bude v roce 2024 hostit letní olympijské hry a do této události chce skoncovat s naftovými automobily, poznamenala agentura Reuters. Paříž je nejnavštěvovanějším městem světa a trvale v ní žije přes 2,2 milionu obyvatel. V posledních letech však bojuje se smogem. 

Francouzská metropole byla navíc místem, kde byla v roce 2015 podepsána dohoda o ochraně klimatu. Ta si za hlavní cíl klade prostřednictvím omezení emisí skleníkových plynů udržet zvyšování teploty výrazně pod dvěma stupni Celsia v porovnání s teplotou v předindustriálním období.

Související