Dopravní barometr společnosti TimoCom, provozovatele stejnojmenné burzy nákladů, ukazuje na rostoucí poptávku po přepravách a chybějící dopravní kapacity v EU. Na obor i hospodářství tak začíná tvrdě dopadat často skloňovaný nedostatek řidičů na českém, potažmo celoevropském trhu.

Množství přeprav se drží vysoko již od letošního července, kdy podíl přeprav činil 71 procent. Po mírném snížení v srpnu na 65 procent ale nyní dosáhl rekordní úrovně 78 procent. Ve srovnání s podzimními měsíci předchozích let (2015 - 52 % a 2016 - 61 %) se podíl přeprav pohybuje v tomto roce na podstatně vyšší úrovni.

Vyšší poptávku způsobuje podle všeho růst ekonomiky v celé Evropě. Podle Spolkového statistického úřadu exportovalo Německo jen v červenci o osm procent více zboží než v předchozím roce. V důsledku toho bude potřeba stále více volných kapacit, těch je však v současné době nedostatek.

„Konjunkturní čísla na mnoha místech Evropy působí optimisticky. Byla doba dovolených, lidé hodně cestovali a konzumovali. To oživilo dopravní branži, současně ji ale ještě silněji konfrontovalo s již nyní existujícím nedostatkem řidičů,“ upozorňuje Gunnar Gburek, tiskový mluvčí společnosti TimoCom.

Podle společnosti TimoCom je pro dopravce vysoké množství přeprav výhodné, protože díky tomu mají šanci dosáhnout u svých zákazníků slušné ceny. Doprava jako obor bývá experty často využívána jako indikátor trhu a podle nynějších čísel to tedy vypadá, že hospodářství bude růst. Hrozí ale zpomalení růstu, pokud dopravci nebudou moci nový objem práce zvládnout.

Související