Americká investiční skupina CBRE Global Investors koupila dva logistické parky u Plzně. Celková plocha skladů a výrobních hal u Nýřan na Plzeňsku a u Stříbra na Tachovsku u dálnice D5 činí přibližně 150 000 metrů čtverečních. Podle realitní poradenské firmy JLL, která zastupovala prodejce - britskou Stage Capital -, jde o největší letošní logistickou transakci v Česku. Podle informací ČTK ze zdrojů blízkých oběma stranám přesahovala cena 100 milionů eur (přes 2,6 miliardy korun). Deník E15 napsal, že cena činila více než tři miliardy korun.

Oba logistické parky jsou plně obsazené nájemníky, mezi nimiž jsou například firmy Assa Abloy, Lear Corporation, Trost, Faurecia a Sony, uvedla mluvčí JLL Natália Vítková.

"Oba parky, které mají potenciál pro další rozvoj, se nacházejí v jedné z nejdynamičtějších a nejvyhledávanějších logistických lokalit střední Evropy," sdělila Vítková. Kupní cenu neuvedla. Podle Jiřího Horáka z JLL šlo o největší a poslední portfolio Stage Capital v České republice. Oba parky podle něj těží z okamžitého přístupu k hlavním dálničním uzlům a z blízkosti německých hranic a Plzně. Plzeňský kraj je navíc považován za druhý nejatraktivnější investiční region v oblasti logistiky v ČR.

CBRE Global Investors je jednou z největších světových investičních společností v realitním sektoru. Je nezávisle řízenou dceřinou společností CBRE Group, světového lídra v sektoru komerčních realitních služeb. Letos firma koupila také skladový komplex v Ostravě.

Největší investici v oblasti průmyslových nemovitostí v Česku v posledních letech realizovala developerská společnost P3, která koupila v roce 2014 11 logistických parků za 523 milionů eur (14,56 mld. korun). Do transakce patřil i největší český logistický areál v pražských Horních Počernicích, který patřil do portfolia developera VGP. 

P3 tak tehdy získalo 58 skladů s celkovou rozlohou 627 tisíc metrů čtverečních a přilehlé pozemky s možností výstavby dalších 125 tisíc metrů čtverečních. 

Související