Tempo výstavby skladových hal v Česku dál roste. Na konci třetího čtvrtletí bylo podle údajů realitní poradenské společnosti JLL ve výstavbě téměř 700 tisíc metrů čtverečních, což je rekordně vysoké číslo. Oproti předchozímu maximu z druhého čtvrtletí 2017 je to o pětinu více.

Aktuálně je ve fázi výstavby 46 různých projektů, z nichž 13 představují nově zahájené stavby. Největší z nich je hala o celkové rozloze téměř 30 tisíc metrů čtverečních v CTPark Prague East. Přitom necelá třetina budov se staví bez předem dojednaných nájemců, tedy takzvaně spekulativně.

S převahou nevětším trhem v zemi zůstává Praha, Brno je až na třetím místě za prudce expandujícím Plzeňskem, kde vznikla polovina všech nově postavených skladů ve třetím čtvrtletí roku.

„Celkový trh se posouvá k hranici sedmi milionů metrů čtverečních, které dosáhne velice pravděpodobně do konce roku. Nominální ceny nájemného zůstávají na stejné úrovni, nicméně developeři zohledňují stále silnou poptávku po nových prostorách ve snižování objemu poskytnutých pobídek, jako jsou nájemní prázdniny či příspěvek na dovybavení prostor," uvedl Miroslav Kotek, associate director oddělení industriálních nemovitostí JLL.

Přes silnou výstavbu klesla díky silné poptávce celková míra neobsazenosti industriálních nemovitostí v České republice na jednu z historicky nejnižších úrovní, aktuálně dosahuje 3,6 procenta, v Praze pak pouhých 2,8 procenta. Dokonce nulová neobsazenost moderních nájemních skladů je v pěti krajích (Jihočeský, Liberecký, Zlínský, Karlovarský a v Ústí nad Labem).

Automatizace jako řešení

Přetrvávající převis poptávky nad nabídkou a chronický nedostatek pracovníků řeší firmy stále více pomocí automatizace logistiky, výroby i dalších oblastí.

„Při každém jednání, které dnes máme, se nabízené lokality posuzují ze dvou hledisek: zda je dle interních logistických či výrobních potřeb dané firmy vhodná a zda je schopná nabídnout dostatek kvalitní pracovní síly. Kromě výrobních firem, ke kterým automatizace již od dob Henryho Forda patří, se k ní přiklání stále více logistických a e-commerce firem,“ uvedl Peter Kolenčík, senior konzultant realitní poradenské společnosti 108 Agency.

Příkladem jsou projekty prakticky všech větších e-shopů jako Alza, Mall, Notino, HP Tronic atd. Posledně jmenovaná firma v těchto dnech dokončila budování moderního skladu o ploše 30 000 metrů čtverečních v Jirnech u Prahy, který pojme třikrát více zboží než dříve a vyskladní až 150 000 kusů zboží denně.

„S novými technologiemi budeme umět expedovat prakticky ze dne na den. Když si zákazník objedná zboží až do pozdních večerních hodin jednoho dne, druhý den ho může mít na některé z více než 100 výdejen po celé České republice, a to i o víkendech. Urychlíme i doručování domů. Věříme, že rychlost se stane naší velkou konkurenční výhodou,“ uvedl Daniel Večeřa, generální ředitel HP Tronic.

„Díky technologiím zde bude možné vyhledávat zboží ve skladu automaticky, bez podílu lidské síly. Automat sám vyhledá objednané zboží a po dopravníkovém pásu ho přesune na vychystávací stůl, přímo k rukám skladníků. Ti tak nebudou chodit pro zboží, ale zboží přijede za nimi. To velmi usnadní práci a současně urychlí vyřízení objednávek. Na lidech zůstává zboží správně zkompletovat a zabalit,“ dodal Večeřa.

Související