Německá společnost Comnovo vyvinula inovativní systém lokalizace vozidel, který pomocí signálů nebo vibrací varuje osoby pohybující se v halách a skladech před vozidly. Díky vysoké frekvenci může systém „vidět“ i skrz palety, rolety nebo stěny, a to s přesností na 10 centimetrů.

Firmu nyní koupil jeden z největších dodavatelů skladového vybavení na světě, Linde Material Handling, který tak rozšiřuje nabídku svých asistenčních systémů, jež mají zvýšit bezpečnost v logistických provozech.

Systém vyvinuli zakladatelé společnosti Comnovo, Andreas Lewandowski, Dominik Gerstel a Volker Köste, kteří budou ve společnosti dále působit a fungovat jako samostatný subjekt. Lewandowski bude i nadále jako generální ředitel zodpovědný za vývoj a integraci produktů.

Zakladatelský tým stále provádí výzkum v oblasti lokalizace vozidel na Institutu komunikačních sítí na Technické univerzitě v Dortmundu. „V automobilech máme k dispozici již širokou řadu asistenčních systémů, jako je kontrola vzdálenosti, varování před kolizí nebo navigace. Chtěli jsme tyto systémy aplikovat i na problémy, které se objevují v intralogistice – tedy v oblasti, pro niž jsou charakteristické neustále rostoucí toky zboží a s tím související narůstající složitost manipulačních procesů,“ uvedl Lewandowski.

Právě i v tomto případě je ultra-širokopásmová technologie dalším přínosem, jelikož mimořádně přesná lokalizace je klíčovým požadavkem při řízení flotil vozíků. „Systém bude velmi rychle schopen optimalizovat trasy a identifikovat tak například nejbližší vysokozdvižný vozík vhodný pro provedení zadané přepravy nebo vyhledat nejvhodnější dobíjecí stanici,“ dodává Lewandowski.

Související