Skupina KION, která se zaměřuje na výrobu a dodávky skladovací techniky, otevřela v Česku už svou pátou továrnu. K tomu v dalším závodě vyrábí partnerská firma vozíky výhradně pro značky, které spadají pod německou skupinu. Celkově tak má druhý největší světový producent skladového zařízení KION v Česku nejvíc továren hned po mateřském Německu.

KION nyní převzal od developera Panattoni Europe druhou budovu v západočeském Stříbře. V nové hale o velikosti 23 000 metrů čtverečních se budou vyrábět dopravníkové systémy dceřiné společnosti Dematic, kterou KION koupil teprve loni.

„Hodně nám pomohly zkušenosti z výstavby první haly na výrobu vysokozdvižných vozíků. Když to zjednoduším, nová hala je skoro stejná jako ta původní, jen otočená zrcadlově,“ uvedl Pavel Sovička, generální ředitel Panattoni Europe pro Českou republiku a Slovensko. „Specialitou nové budovy jsou čtyři velkoformátové prosklené stěny, které vytvářejí vizuální propojení mezi kancelářemi a výrobními prostory."

„Realizace nové výrobní haly je významným a strategickým počinem skupiny v rámci celé Evropy, a to zejména kvůli rozšíření portfolia o další trhem velmi žádané produkty, jakými jsou právě dopravníkové pásy firmy Dematic,“ řekl Radek Čermák, jednatel společnosti KION Supply Chain Solutions, která je nájemcem haly.

Společnost KION otevřela u Stříbra svou první továrnu už loni. Vyrábí v ní skladové vysokozdvižné vozíky, takzvané retraky, značek Linde a Fenwick, které odtud putují do celého světa. V moderní továrně přitom využívá řadu automatizovaných prvků a výrobu i logistiku řídí propojené informační systémy.

Kromě továren ve Stříbře zaměstnávají firmy patřící pod skupinu KION další stovky lidí ještě ve čtyřech provozech v Česku. Společnost Linde Pohony (LiPo) v Českém Krumlově vyrábí pohonné a řídicí systémy pro elektricky poháněné vysokozdvižné vozíky. Nedaleko Brna také funguje - v rámci joint venture se čtvrtým největším světovým dodavatelem vozíků Jungheinrich - podnik JULI, který vyrábí elektromotory.

Ve Velkých Bílovicích na jižní Moravě firma Linde Material Handling otevřela své největší repasní centrum, kde se opraví ročně až tisíc použitých skladových vozíků, které jdou pak znovu do prodeje. Firma zde působí od roku 2006, kdy produkovala 100 vozíků ročně, nyní se kapacita zdesetinásobila a díky velké poptávce je už nyní jasné, že se centrum bude brzy dál rozšiřovat.

V Šenově u Nového Jičína pak výhradně pro KION vyrábí společnost VOP CZ těžké vysokozdvižné vozíky s nosností 8 až 18 tun.

Související