V logistickém parku společnosti Prologis u Budapešti technici zabudovali do plochy parkoviště nezvyklou dlažbu. Jde o výkonné solární články z recyklovaného plastu na ploše pěti metrů čtverečních, které slouží jako zdroje obnovitelné energie. Jsou zabudované do chodníku u nabíjecí stanice pro elektromobily. Za slunečního svitu pro ni fotovoltaický systém generuje zelenou energii. Když se stanice nepoužívá, dodává energií pro nedalekou kancelářskou budovu.

Developerská firma představila pilotní energetický projekt, který realizuje s maďarským startupem Platio.

„Do našich logistických budov přinášíme řadu zelených řešení a s ohledem na další inovace věnujeme zvláštní pozornost testování potenciálních technologií budoucnosti, jako jsou obnovitelné zdroje, jež nabízí Platio,” řekl László Kemenes, senior viceprezident a country manager Prologis pro Maďarsko.

Prologis Solar Paving System 1„Výběr klíčových partnerů, kteří podporují inovativní technologie a umožní nám otestovat nové oblasti jejich využití, je pro nás důležitý. S pomocí Prologis se nám podařilo instalovat naše první řešení pro EV nabíjecí stanici, což je významný milník našeho působení a zároveň součást našeho poslání přispívat k rozvoji elektromobility,“ řekl Miklós Illyés, spoluzakladatel společnosti Platio.

Související