Industriální nemovitosti loni nabídly investorům v Česku nejvyšší zhodnocení ve srovnání s kancelářemi a obchodními centry, když průměrná výnosnost činila 5,75 procenta.
Přesto se průmyslové nemovitosti podílely na celkových investicích do komerčních realit ze všech tří segmentů nejmenším dílem – jen 10 procenty (retail 45 %, kanceláře 29 %). Podle investičního analytika JLL Jiřího Horáka patří mezi důvody to, že se jedná o nejstabilnější segment a developeři nechtějí příliš prodávat nebo mají uzavřenou dohodu s partnerem, kterému dávají přednost. Takové transakce se pak nezapočítávají do investičních statistik.
Loni celkový objem investic do komerčních nemovitostí v Česku oproti roku 2016 lehce poklesl z 3,62 miliard korun na 3,54 miliard. Podle poradenské firmy to způsobil zejména nedostatek dostupných nemovitostí na prodej, naopak zájem domácích i zahraničních investorů o Českou republiku byl velmi silný.
Díky tomu, že západoevropské trhy v současnosti vykazují historicky nejnižší výnosy, hledají investoři trhy, které nabízejí atraktivní výnosový profil a současně zaručují stabilitu a bezpečí pro investice. A právě takovým trhem je podle zprávy JLL region střední a východní Evropy. „Během druhé poloviny roku 2017 bylo znát, že v rámci střední a východní Evropy je to právě Česká republika, která získala stabilní pozici a je nepochybně jednou z nejatraktivnějších destinací v regionu – v maloobchodním, kancelářském i průmyslovém sektoru," uvedl Mike Atwell, vedoucí oddělení Capital Markets pro region CEE a Českou republiku.
Průmyslový a logistický sektor za rok 2017 zaznamenal transakce zhruba ve výši 366 milionů eur. Nižší podíl v porovnání s jinými roky je způsoben hlavně tím, že prodej největších industriálních portfolií se uskutečnil v předchozích letech. Hlavními transakcemi roku 2017 byla akvizice dvou skladových parků firmy Stage Capital u Plzně společností CBRE Global Investors, Logistického centra Lovosice firmou P3 (vlastníkem je singapurský fond GIC) a Logicor Prague Airport v rámci většího evropské transakce společností CIC.
Právě prodej parku nedaleko pražského letiště potvrzuje rostoucí chuť čínských investorů kupovat evropské komerční nemovitosti. Například státní společnost China Investment Corporation loni koupila za více než 12 miliard eur sklady patřící firmě Logicor, která spadá pod americkou skupinu Blackstone. Nárůst čínských investic do komerčních nemovitostí v regionu střední a východní Evropy v letech 2016 a 2017 potvrzují i statistiky JLL (viz níže: AP - Asia-Pacific - světlá barva).