Se začátkem roku vstoupil v platnost nový celní sazebník. Firmy a podnikatelé tedy musí počítat v oblasti celního řízení se změnami některých dalších předpisů. Celní legislativa se snaží reflektovat vývoj na trhu a v sazebníku se tak v loňském roce objevila například nová kategorie pro stále populárnější drony.

S novým zařazením je třeba počítat například u tiskařských barev, nikotinu, elektronických cigaret a jejich náplní. Dále platí nulová sazba cla pro vánoční ozdoby, ovšem už jen pro ty, které lze všeobecně rozpoznat jako tradiční výrobky používané o vánočních svátcích. Popis jednotlivých kategorií zboží v celním sazebníku tedy není vždy zcela jednoznačný.

Například pro digitální fotorámečky platí zase jedna sazba cla, pokud ale ty dokonalejší umí kromě fotografií zobrazovat i krátká videa, už pro ně platí zařazení do kategorie video zařízení s podstatně vyšší sazbou.

Často vzniká problém se správným zařazením také u různých druhů náhradních dílů, které může jeden výklad řadit mezi náhradní díly, jiný pak například mezi „ostatní výrobky z plastu“ s odlišnou sazbou. V takovém případě se uplatní pravidlo o zařazení výrobku podle jeho převažující funkce. Ale ani to někdy nemusí dát jednoznačnou odpověď.

„Chybné sazební zařazení zboží je jedním z nejčastějších případů, jak vznikne celní nedoplatek,“ vysvětluje Luděk Procházka, generální ředitel společnosti Gerlach.

Při zjištění chybného zařazení vyměří celní správa clo se zpětnou platností, což může znamenat nečekané náklady. „Pokud dovozce nebo jeho celní zástupce požádá o opravu celního prohlášení z vlastní vůle, obejde se to již nově bez penále, je však zapotřebí počítat s úroky z prodlení. Výhodou je beztrestnost, která je ale omezena lhůtou 60 dnů ode dne vyclení zboží v případě změny výše stanoveného cla, “ doplňuje Procházka.

Ve sporných případech nejsou pro celní správu autoritou ani profesionálové v oblasti celních služeb. Zejména pokud není zboží v celním sazebníku přímo jmenované, doporučuje Procházka požádat celní správu prostřednictvím zástupce o takzvanou závaznou informaci o sazebním zařazení zboží. Její vyřízení trvá obvykle jeden až dva měsíce a má platnost tři roky. Výhodou je, že může platit ještě půl roku po případné změně sazebníku.

Mezi dalšími legislativními změnami, které mohou mít dopad na průběh celního řízení, jsou nová pravidla pro zboží dvojího užití nebo nová dohoda o preferenčním původu zboží s Kanadou.

Související