Dokončení dálnice D8 přineslo to, co se očekávalo. Podle předpokladů přicházejí do oblasti severních Čech další průmyslové a logistické firmy.

„V poslední době jsme zaznamenali větší zájem o severozápad. V oblasti Karlovarského kraje vznikla díky blízkosti Německa distribuční centra zaměřená na Západ jako Tchibo nebo Mattel a jejich poskytovatelů logistických služeb. Hodně tomu pomohlo dokončení dálnice D8. Z lokality je rychlý dojezd do Prahy, i odtud je to blízko do Německa a na jeho dálniční síť. Zájem logistických i výrobních firem se sem v posledních měsících hodně soustředí,“ uvedl v rozhovoru Miroslav Kotek, associate director realitní poradenské společnosti JLL.

A dodává, že nedávno se sem rozšířil developer P3 v Lovosicích. Jednak s novým projektem na zelené louce, kde probíhá výstavba haly pro FM Logistic, a současně koupili stávající logistické centrum od společnosti HB Reavis. „Loni v této lokalitě - v Řehlovicích - expandoval i například Geis. V CTParku Teplice se již dříve rozšiřovala výroba Energizeru a s tím zde expandovala i firma Kuehne + Nagel, která jim poskytuje logistické služby,“ řekl Kotek.

Dalším, kdo v oblasti rozšířil své sklady, se na začátku letošního roku stala společnost Yusen Logistics (Czech), která zahájila provoz nového multifunkčního logistického centra v Českém Újezdu u Ústí nad Labem. Budova s celkovou plochou 7600 metrů čtverečních zahrnuje i kancelářské prostory a zázemí pro zaměstnance, čtyři vykládkové doky a dva drive-in doky. Sklad je vybaven moderními systémy, které snižují jeho energetickou náročnost a provozní náklady. Jde například o inteligentní LED osvětlení, výrobník demineralizované vody nebo tepelnou izolaci nakládkových můstků.

Do výbavy centra patří také systémové vozíky s indukčním vedením, které zvyšují efektivitu využití skladové plochy díky tomu, že umí pracovat ve velmi úzkých uličkách. Čelní vysokozdvižné vozíky, které jsou ve skladu nasazeny, pak napájí lithium-iontové baterie. Evidence toku zboží zajišťují skenery a QR kódy.

V areálu nového logistického centra Yusenu je také prostor pro další expanzi s možností rozšíření skladových a kancelářských ploch a navýšení kapacity o dalších až osm vykládkových doků.

Nový park u Varů

Podobně jako v oblasti severních Čech dochází k velkému rozvoji díky výbornému napojení na německou dálniční síť i v západních Čechách. Investiční skupina Accolade nyní začala připravovat v Otovicích, na sever od Karlových Varů, výstavbu komplexu pro lehkou výrobu a související logistiku. Celkem by mohl nabídnout 31 000 metrů čtverečních moderní plochy.

„Karlovarský kraj je velmi atraktivní lokalitou pro společnosti, které mají zákazníky v Německu, případně ve Švýcarsku, Rakousku. Vidíme to na výsledcích našich nemovitostí v Chebu. Díky našim klientům byl tamní průmyslový park vyhodnocený pro rok 2017 jako nejlepší v regionu střední Evropy,“ uvedl Milan Kratina, šéf skupiny Accolade.

„Prostory nabídneme v prvé řadě společnostem z regionu, u kterých budeme předpokládat, že mohou hledat prostory pro rozšíření svého podnikání,“ říká Jiří Stránský, ředitel pro rozvoj lokalit Accolade.

„Obec určila, že zde smí být jen lehká výroba, řemeslná výroba a související logistika. Klienty, kteří si od nás pronajímají jiné naše nemovitosti, jsou zejména strojírenské společnosti, elektrotechnické společnosti, dodavatelé pro autoprůmysl či provozovatelé eshopů; do těchto kategorií by spadali i nájemci v Otovicích,“ dodává Stránský.

Otovice podle něj ve svém územním plánu určily podmínky, ze kterých vyplývá, že zde může vzniknout nejvýše 670 pracovních míst. „Byli bychom rádi, pokud by se první prostory podařilo zprovoznit kolem roku 2020,“ říká Stránský.

„Zhruba polovina z celého území bude patřit zeleni. Součástí stavby je i park, jehož vybavení – zda v něm bude dětské hřiště, prostor pro pejskaře, stromy a podobně – bude záležet na dohodě s Otovicemi. Společně s nájemními prostory pro podnikání budeme stavět i část silničního obchvatu Otovic, abychom vyřešili dopravní situaci v obci,“ říká Jiří Stránský.

Skupina Accolade v karlovarském kraji působí již v Chebu, kde pronajímá prostory společnosti Tchibo, která odsud provozuje svůj eshop s oblečením; dále společnosti BWI, která v Chebu vyrábí automobilové tlumiče; a DHL, která zde provozuje servisní a logistické centrum pro německou satelitní televizi Sky Deutschland a také distribuční centrum pro kosmetiku značky Estée Lauder.

Související