Největší tuzemský developer průmyslových parků CTP dlouhodobě dominuje brněnskému trhu. Jeho portfolio tu v současnosti přesahuje 780 tisíc metrů čtverčních, přičemž další významný developer VGP v oblasti disponuje pouze zlomkem. Podle informací realitně-poradenské společnosti 108 Agency však letos čeká industriální výstavbu v Brně proměna – větší roli tu začnou hrát i další developeři v čele se společnostmi Prologis či Accolade.

„Rostoucí konkurence mezi developerskými skupinami vytvoří vysoce kompetitivní prostředí, z čehož budou ve formě výhodnějších nájemních podmínek benefitovat jak stávající, tak také nově příchozí nájemci,“ uvádí Marek Sýkora, konzultant industriálního oddělení 108 Agency, který se specializuje na jihomoravský region.

Americká developerská společnost Prologis připravuje v lokalitě zcela nový logistický komplex v blízkosti dálnice D52 u obce Syrovice. Stávající plány počítají v místě s výstavbou trojice hal o rozloze přibližně 90 tisíc metrů čtverečních. Další logistická zóna by mohla vzniknout v blízkosti brněnského letiště, s ohledem na loňský majetkový vstup významné české investiční firmy Accolade do společnosti Letiště Brno.

Také lokální developeři mají zájem budovat nové industriální zóny, příkladem je projekt nového areálu v Rosicích, kde by nejpozději v příštím roce měla být zahájena výstavba hal o celkové rozloze až 9000 metrů čtverečních.

O moravskou metropoli je přitom z pohledu pronájmu průmyslových staveb stále velký zájem. V meziročním srovnání 108 Agency eviduje ještě před koncem prvního čtvrtletí letošního roku podepsané pronájmy v rozsahu 80 procent celkového objemu transakcí z loňského roku.

Novou halu si tu pronajala například společnost Tamda Foods, čímž navázala na svou expanzi v pražské Hostivici. Mezi další firmy, které si v okolí Brna zajistily průmyslové budovy, patří společnosti Bravo Europa nebo Rental Pro.

Související