GE podle dohody obdrží platbu 2,9 miliardy dolarů, současní akcionáři GE a sama firma pak budou ve sloučeném podniku vlastnit podíl 50,1 procenta. Akcionáři Wabtec budou vlastnit zbývajících 49,9 procenta. Transakce by měla být dokončena na počátku příštího roku.

Společnost Wabtec se dříve jmenovala Westinghouse Air Brake Technologies. Vyrábí mimo jiné zařízení pro dopravní systémy a vybavení pro lokomotivy a nákladní vozy. Tržní kapitalizace firmy se pohybuje kolem devíti miliard USD.

Příjmy dopravní divize GE loni činily 4,7 miliardy dolarů. Mimo jiné vyrábí vlaky pro nákladní a osobní přepravu, lodní naftové motory a vybavení pro těžařský průmysl.

John Flannery koncem loňského roku oznámil akcionářům GE, že plánuje omezit aktivity podniku na tři hlavní divize – energetickou, leteckou a zdravotní. Flanneryho zeštíhlovací strategie je revolučním zlomem v historii společnosti, která se v průběhu několika desetiletí rozrostla do rozsáhlého konglomerátu se zájmy v médiích, energetice a bankovnictví až po letecký průmysl a železnici, lodní motory a chemické látky.

V rámci omezení podnikání se GE hodlá zbavit aktiv v hodnotě nejméně 20 miliard dolarů prostřednictvím prodeje, osamostatnění podniků či jiným způsobem.

Související