Důvodů, proč se pozornost upíná kromě Prahy i na tyto regiony, je hned několik. Nejvýznamnější roli však hraje jejich strategická poloha a napojení na dobrou dopravní infrastrukturu. Díky blízkosti Německa tak například v Karlovarském kraji vznikají distribuční centra, která se orientují na západ. Z velké míry pomohlo popularizaci severozápadu Čech také dokončení dálnice D8, která tento region výborně propojuje jak s našimi západními sousedy, tak s hlavním městem Prahou.

První čtvrtletí roku 2018 bylo zajímavé také z hlediska celkového objemu industriálních nemovitostí v Česku. Díky dokončení zhruba 212 tisíc metrů čtverečních nových prostor byl poprvé překročen milník sedm milionů m2. Největším dílčím trhem nadále zůstala Praha, kde se nachází 39 procent všech prostor. Následoval Plzeňský kraj s 15procentním a Jihomoravský kraj s 13procentním podílem.

 

Celkově bylo ve výstavbě 34 nových projektů, z nichž osm se začalo stavět v prvním čtvrtletí 2018. Největší z nich je první hala v nové industriální zóně Ostrava Airport Multimodal Park o ploše přes 56 tisíc m2. V rámci hrubé realizované poptávky za první tři měsíce roku 2018, která dosáhla 420 300 m2, můžeme pozorovat 41procentní nárůst oproti číslům ze stejného období roku 2017. V Praze bylo přitom realizováno přibližně 59 procent transakcí. Druhým nejaktivnějším trhem se s 12 procenty stal Plzeňský kraj. Čistá realizovaná poptávka dosáhla 192 500 m2, což představuje meziroční pokles o 17 procent.

Vzhledem k tomu, že poptávka mírně poklesla a stavební aktivita na českém trhu průmyslových nemovitostí byla nadále velmi čilá, v celorepublikovém měřítku mírně vzrostla neobsazenost (o 45 bazických bodů oproti předchozímu čtvrtletí) a dosáhla 4,2 procenta. V Praze naopak poklesla na úroveň 3,3 procenta, v Brně se pohybovala dokonce pouze kolem dvou procent.

V Česku bylo ke konci minulého roku téměř 96 procent moderních skladů obsazeno a v některých regionech nebylo možné poptávku uspokojit. Proto řada developerů nesla vyšší podnikatelské riziko skrz spekulativní výstavbu, tj. výstavbu bez předem známého nájemce. Ke konci roku celkový objem tohoto druhu výstavby činil zhruba 33 procent z celkové výstavby moderních industriálních nemovitostí, a i v novém roce tento trend posiloval. Přestože z pohledu dokončených staveb v prvním čtvrtletí 2018 byl podíl spekulativní výstavby pouze kolem 11 procent, v případě projektů ve výstavbě toto číslo výrazně vzrostlo, a to na přibližně 45 procent.

Výše nájmů zůstaly stabilní a pohybovaly se mezi 4,00 až 4,50 eury za m2 měsíčně.

K největším projektům dokončeným v prvním čtvrtletí 2018 patřily: 

Park

Kraj

Velikost (m2)

CTPark Prague North

Praha

53 000

Panattoni Park Cheb

Karlovarský

31 900

CTPark  Aš

Karlovarský

22 200

 

Srovnání se Slovenskem

U našich východních sousedů se aktuální celkový objem skladových prostor pohybuje kolem 2,17 milionů m2 a nové projekty se staví hlavně v okolí Sence a Nitry. Celkově se tam ve výstavbě nachází 187 tisíc metrů čtverečních a za tento rok by mělo být dokončeno až 250 tisíc. V prvním kvartále ovšem nebyly na trh dodány žádné nové prostory. Slovenský trh průmyslových nemovitostí očekává vysokou poptávku, kterou ale budou představovat spíš prodloužené smlouvy nebo rozšíření než samotné nové akvizice. Také na Slovensku vzrostla míra neobsazenosti, a to na 4,6 procenta.

Související