Společnost Amtech, dodavatel automatizačních zařízení a souvisejících služeb v Česku a na Slovensku, představila Personal Agency 4 Robots (PAR), „personální“ agenturu na pronájem robotů určených zejména pro průmyslové podniky. Cílem agentury je pomoct firmám pokrýt aktuální růst zakázek za situace, kdy jen těžko shánějí nové pracovníky na trhu s nejnižší nezaměstnaností v Evropě.

Půjčovna zatím nemá vlastní webovou stránku. Tu ale plánuje zprovoznit na podzim spolu s oficiálním otevřením svého nového centra v Buchlovicích na jižní Moravě.

V rámci svých služeb agentura nabízí pronájem kolaborativních robotů Universal Robots a autonomních mobilních robotů MiR k zajištění rutinních úkolů, které obvykle provádějí zaměstnanci či agenturní pracovníci.

Amtech očekává, že půjčovnu využijí hlavně menší a střední firmy, které aktuálně nemají prostředky na investice, nadnárodní firmy s obtížným procesem schvalování investic v zahraničí a také personální agentury, které hledají pracovníky pro své klienty.

Půjčovné za roboty se bude odvíjet od konkrétních požadavků zákazníků; podle Víta Pavelky ze společnosti Amtech by se mělo řádově pohybovat v desítkách tisíc korun za roční až víceleté období.

„Hlavním impulsem pro vytvoření agentury PAR zaměřené robotizaci méně kvalifikované práce byly naše zkušenosti u zákazníků, kteří zoufale hledají lidi, aby vyhověli rostoucí poptávce,“ řekl Radek Nekarda, jednatel společnosti Amtech. „S možností pronájmu robotů do výrobních a logistických provozů mohou tyto výzvy vyřešit rychle, bez počátečních investic a bez administrativy spojené s najímáním a zaměstnáváním pracovníků.“ Robota podle něj dokáže nasadit a zprovoznit během několika týdnů.

Podle zkušeností firmy chybí pracovní síla především na pozicích s jednoduchými, opakujícími se činnostmi, jako je například obsluha strojů, balení a paletizace a vnitropodniková přeprava, a to zejména ve strojírenství, high-tech a potravinářství. Jedním z posledních zákazníků Amtechu je jihomoravská strojírenská společnost Stamit, která dokázala díky zavedení kolaborativního robota zvýšit produkci o 20 procent bez nutnosti přijmout nové pracovníky. V oblasti vnitropodnikové logistiky využívají v České republice a na Slovensku mobilní roboty zejména odvětví high-tech, spotřební elektroniky, automotive a Tier1 subdodavatelé, konkrétně například Continental.

Související