Logistická společnost Gefco přichází s novým konceptem logistiky a distribuce hotových vozů. Skladové prostory pro vozidla buduje nově uvnitř velkoměst. Chce tím zvýšit efektivitu logistických toků a především zrychlit doručení vozů koncovým zákazníkům.

Firma, která se zaměřuje zejména na služby pro automobilový průmysl, otevírá první takovou plochu v Praze-Hostivaři. Na ploše zhruba 30 tisíc metrů čtverečních s kapacitou 1500 parkovacích míst bude skladovat především nové vozy určené k další distribuci dealerům, ale i firemní klientele. V oblasti kolem ulice Průmyslová v poslední době vzniklo nebo se plánuje několik nových logistických projektů.

„Otevření skladu v Praze-Hostivaři je pro nás revolučním krokem. Posunujeme tím logistiku hotových vozů od producenta vozidel směrem k zákazníkům s cílem urychlit distribuci vozů a zvýšit naši flexibilitu v klíčových ohniscích, jakými jsou právě velké aglomerace,“ uvedl Aleksander Raczynski, generální ředitel společnosti Gefco v České a Slovenské republice. Po Praze by podle něj měla následovat Bratislava. Ve slovenské metropoli chce firma ještě letos otevřít podobnou pobočku na ploše zhruba jednoho hektaru.  

Na pražské pobočce firma očekává příjem či výdej cca 40 vozidel denně. Kromě skladování nových aut tu Gefco nabídne také přípravu vozů. V rámci kompletní kontroly před doručením zajistí diagnostiku, mechanické testy i konečnou kontrolu kvality vozu, na přání zákazníka pak i jednodušší postprodukční úpravy jako doplnění nadstandardní výbavy vozidel, přípravy limitovaných sérií i „smart“ opravy.

Z nové pobočky v Hostivaři zajistí logistická firma také přepravu vozidel mezi prodejci, vyzvednutí z požadované adresy, doručení na určené místo v dohodnutém čase i zpětný odkup vozů, tzv. buy-back.

Ojeté vozy zamíří nově do Kolína

„Přesunem části hotových vozů do nové pobočky v Hostivaři získáme prostor k rozvoji služeb pro ojeté vozy v Kolíně,“ popisuje Raczynski záměr na využití volné plochy ve stávající kolínské pobočce, kde firma realizuje drobné opravy vozů i postprodukční úpravy už přes šest let. „Poptávka po individualizaci osobních i lehkých užitkových vozů dlouhodobě roste a díky uvolněnému prostoru teď budeme schopni navýšit objem realizovaných úprav,“ dodává Aleksander Raczynski.

Do poboček společnosti Gefco se běžně vracejí vozy z firemních flotil po uplynutí doby leasingu. V rámci tzv. vehicle remarketingu se z vozů odstraňují polepy, opravují se drobné oděrky a poškození z běžného provozu. „Vozy jsou u nás kompletně připravovány k sekundárnímu prodeji, a pokud si zákazník přeje, zajistíme i nafocení vozů a umístění na online prodejní kanály,“ doplňuje výčet služeb Raczynski.

Proměny Průmyslové

Industriální zóna kolem ulice Průmyslová v oblasti pražských čtvrtí Hostivař, Štěrboholy a Malešice láká v poslední době nové logistické projekty, které reagují na zvýšenou poptávku po skladových a obchodních prostorech umístěných v rámci metropole. To částečně souvisí s nárůstem online prodeje.

Například na křížení ulic Průmyslová a U Továren vznikne na brownfieldu nový komerční areál, který zkombinuje obchodní a logistické využití. Dvě budovy nabídnou plochu 10 000 metrů čtverečních.

Nedaleko odtud otevřela přepravní firma Top Trans novou centrálu a depo, hlavní distribuční uzel České pošty v Malešicích prochází rozšířením a modernizací  a developer Panattoni připravuje rozsáhlý projekt v areál Kovošrotu, který se má profilovat jako high-tech průmyslový areál s plánovaným zahájením výstavby v roce 2019.

 

Související