Zdemolovaný areál bývalé sklárny v Hostomicích na jih od Teplic by mohl příští rok nahradit moderní park pro lehkou výrobu a distribuci zboží. Připravuje ho průmyslový developer Panattoni Europe. Ten plánuje, že spolu se stavbou odstraní i staré ekologické zátěže, zejména desítky let staré souvislé vrstvy dehtu a škváry.

„Panattoni Park Teplice South postavíme výhradně na území regenerovaného brownfieldu. Nezabíráme žádnou ornou půdu. Průmyslová výroba zde pro představu začala jenom pár let potom, co v Plzni uvařili první várku nového piva. A od té doby se tu znečištění prakticky jenom kumulovalo,“ tvrdí Pavel Sovička, generální ředitel developerské společnosti.

Ta spolupracovala na přípravě území s investiční skupinou Accolade. „Výše investice do dokončené budovy přesáhne půl miliardy korun. Lokalita je ideální pro nájemce, kteří ji využijí jako zázemí pro e-shop, drobnou logistiku nebo lehkou výrobu,“ říká šéf firmy Milan Kratina.

V novém parku by mohlo vzniknout několik stovek pracovních míst, jak vyplývá z oznámení EIA pro posouzení vlivů stavby na životní prostředí, které Panattoni podala.

V současné době je v areálu v provozu recyklační linka na stavební materiály, která mele beton na prášek. Většinu území pokrývají betonové desky a skladuje se tu recyklát. Po vyčištění oblasti se staré betonové desky naposled přemelou a použijí na zpevnění území pro novou budovu. Dokončená pak nabídne přes 30 000 metrů čtverečních plochy.

Panattoni v poslední době oznámil i další přestavby brownfieldů na moderní průmyslové areály, například v Ostrově na Karlovarsku  nebo v Praze v Dolních Měcholupech.

Související