„Dokumenty vlády Spojeného království o dopadech odchodu z EU bez dohody s Bruselem odhalují závažnost situace a vše, co je v sázce, včetně nesmírných nákladů na udržení důležitých leteckých spojů v provozu,“ uvedl generální ředitel IATA Alexandre de Juniac.
Přitom nejde jen o získávání povolení pro odlety a přistání letadel. Vše by muselo nově dohodnuto, od pilotních průkazů po bezpečnostní opatření. Většina z těchto věcí by se dala vyřešit vzájemným uznáním stávajících norem. To by však nějakou dobu trvalo a stejně by zůstávala administrativní břemena, která by nesli letečtí dopravci i vlády všech zúčastněných zemí. Výsledkem by byla ztráta času a výrazné náklady.
Ačkoli IATA stále doufá v celkovou dohodu mezi Evropskou unií a Spojeným královstvím, pouze očekávat, že k ní dojde, by bylo podle Alexandra de Juniac příliš riskantní. Všichni by se měli připravovat na nepředvídatelné události, které v souvislosti s brexitem mohou nastat. „Vyzýváme Evropskou unii i Velkou Británii, aby vzhledem ke stavu diskuse byly mnohem transparentnější,“ zdůraznil generální ředitel IATA.