Největší tuzemský distributor tisku PNS podepsal smlouvy o koupi alternativního poštovního operátora Mediaservis. Transakci schválil již počátkem léta Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Cenu se obě strany rozhodly nezveřejňovat. 

„Je to pro nás logický krok. PNS prostřednictvím spolupráce s Mediaservisem vstoupila na trh s předplaceným tiskem. Akvizice Mediaservisu nám umožní věnovat se s větší intenzitou zlepšení fungování projektu distribuce předplatného deníků,“ uvedl předseda představenstva PNS a nově také jednatel Mediaservisu Petr Novák.

Spolupráce obou společností podle něj přinese i další synergie. „Jako první se nabízí rozšíření doručování o další předplacené tituly, již od září zajišťuje PNS dopravu adresných zásilek, tedy dopisů doručovaných Mediaservisem, do vybraných předávacích míst v celé ČR. Připravuje se také stěhování provozů Mediaservisu do společných prostor s PNS a řada dalších opatření,“ doplnil Petr Novák.

Denně se v rámci předplatného do schránek doručuje v průměru 200 000 deníků. PNS zajišťuje rozvoz předplacených novin z tiskáren do zhruba 3100 míst, kde si je přebírá Mediaservis a následně je roznáší 3800 doručovatelů do schránek.

Distribuci novin společnosti převzaly od začátku roku od České pošty, k desítkám tisíc předplatitelů se ale během ledna tisk nedostal.  Mediaservisu se totiž nepodařilo včas zajistit dostatek doručovatelů. Největší problémy byly na severní Moravě, ve Středočeském kraji a v Praze, kde roznášku pomáhali zajišťovat i novináři.

Přestože se situace od té doby značně zlepšila, problémy přetrvávají.  „K optimálnímu stavu má situace velmi daleko. V praxi je situace horší, než deklaruje PNS. Řadě našich předplatitelů noviny stále nechodí, nyní se například velmi zhoršila situace v Praze, kde máme mnoho čtenářů. Navíc se setkáváme s tím, že mnoho lidí již nedodané noviny ani nereklamuje a už se smiřují s tímto stavem, nebo rovnou ruší předplatné. Postup PNS nás velmi poškozuje a vzhledem k tomu, že situaci nejsou schopni dostat na úroveň, ke které se zavázali, připravujeme proti společnosti PNS žalobu,” uvedl člen představenstva a ředitel redakcí Economie (která vydává mimo jiné Hospodářské noviny nebo časopis Logistika) Vladimír Piskáček.

Vedle adresných zásilek doručuje Mediaservis i neadresné zásilky, například reklamní letáky. Pro tuto činnost zaměstnává téměř 10 tisíc doručovatelů. Firma byla dosud součástí slovenské skupiny Cromwell, která je na Slovensku největším alternativním poštovním operátorem.

První novinová společnost je největším distributorem tisku v ČR. Hlavními akcionáři jsou Vltava Labe Media (35 %), Czech News Center (27,02 %), Mafra (26,27 %) a Bauer Media (11,24 %).

Související