Společnost XPO Logistics oznámila, že plánuje nasadit ve svých amerických a evropských logistických centrech 5000 robotů. Stroje, které mají doplnit stávající pracovníky a podpořit další růst firmy, dodá výrobce GreyOrange.

Modulární systém zahrnuje vedle transportních robotů i mobilní policové regály a pracovní stanice. Firma oznámila, že se jedná o koboty, tedy kolaborující roboty, kteří umí spolupracovat s člověkem. Nejedná se však o skutečnou kolaboraci, kdy je člověk v přímém kontaktu se strojem. Roboti přesunují regály s nákladem s hmotností až 1600 kg ke stanici, kde pracovník vyřizuje až 48 objednávek najednou. Celý proces řídí systém řízení skladu WMS.

Transportní roboti v XPO Logistics

Průkopníkem v této oblasti je americký e-shop Amazon, který v současnosti provozuje už více než 100 tisíc podobných mobilních robotů.Původně je vyvíjela společnost Kiva Robotics, kterou Amazon koupil v roce 2012 za 775 milionů dolarů. Od chvíle, kdy jí vypršely všechny kontrakty, e-shop využívá tyto roboty jen ve svých logistických centrech.

Díky nasazení robotů chce XPO snížit náklady a zrychlit vyřízení objednávek především pro své zákazníky v sektorech e-commerce a omnichannel retail. Roboti zefektivní oblast vychystávání, balení a třídění, uvedl šéf XPO Logistics Bradley Jocobs. 

Jak fungují roboti GreyOrange Butler

Nasazení robotů je součástí plánovaných investic XPO do nových technologií v hodnotě až 450 milionů dolarů. Ty zahrnují například integraci s digitálními hlasovými asistenty Amazon Echo a Google Home pro sledování doručování těžkého zboží nebo online platformu pro objednávky nákladní přepravy.

Automatizace v provozech XPO

Společnost XPO je jedním z největších poskytovatelů logistických služeb na světě. Expandovala především mezi roky 2011 a 2015, kdy provedla 17 akvizic. Integrovala například velkou francouzskou firmu Norbert Dentressangle nebo americkou Con-way.