První česká online lékárna spustila provoz nového centrálního distribučního hubu v Chrudimi, díky kterému navyšuje své skladové kapacity. Lékárna.cz měsíčně odbaví asi 50 tisíc zásilek a během hlavní sezóny očekává až dvakrát tolik.

„S novým zázemím se můžeme směle rovnat podobným provozům v západní Evropě, a to jak kapacitou, tak i technologickým zázemím a bezpečnostními standardy, které jsou v lékárenství tradičně ty nejvyšší,“ uvádí Karel Klodner, výkonný ředitel společnosti Lékárna.cz.

Distribuční centrum je kompletně schváleno Statním ústavem pro kontrolu léčiv jako lékárna, což sebou nese řadu specifik. „Z nich nejvýznamnějším je zajištění stálosti teplotního řetězce. Samozřejmostí jsou i zvýšené hygienické nároky ve srovnání s jinými logistickými provozy,“ říká Karel Klodner.

Firma si vyvíjí vlastní logistický informační systém, díky němuž je možné zboží expedovat do 15 minut od objednání. Vybavení distribučního centra zahrnuje mimo jiné automatické dopravníky.

„Otevření distribučního centra nám do budoucna umožní rozšiřovat sortiment podle potřeb klientů, legislativního vývoje a v neposlední řadě přicházet a experimentovat s novými službami. Zároveň také zvýšíme preciznost a kvalitu našich logistických služeb,“ dodává Vladimír Finsterle, majitel skupiny Pears Health Cyber.

Lékárna.cz má podle tiskové zprávy třetinový podíl na trhu prodeje lékárenského sortimentu na internetu. Vznikla v roce 1999 jako informační portál o lécích a v roce 2003 se stala první českou online lékárnou. V roce 2017 dosáhla obratu 498 milionů korun a zaměstnávala 70 lidí. Je součástí obchodní skupiny Pears Health Cyber.

Nové logistické centrum Lékárna.cz se nachází v Chrudimi, odkud také pocházejí zakladatelé mateřské společnosti. Druhým důvodem pro umístnění provozu je dobrá poloha prakticky ve středu Česka a blízkost nejvýznamnějších dodavatelů, kteří mají své sklady do 30 minut od distribučního centra Lekárna.cz.

Mediform o půl kilometru dál

Svůj centrální sklad v listopadu přestěhuje také další firma z oblasti zdravotnictví. Distributor zdravotnických zařízení Mediform se přesouvá do nové haly na jihu Brna, která leží zhruba 500 metrů od původního skladu. Informovala o tom realitní poradenská společnost CBRE, která pronájem zprostředkovala.

Cílem bylo hlavně zvýšit kapacitu logistického centra, aniž by se firma musela přesouvat do jiné lokality. „Velmi dlouho jsme hledali ten správný prostor, kde bychom mohli uskladnit naše zboží. Nechtěli jsme přijít o zaměstnance, nemohli jsme se proto stěhovat příliš daleko,“ uvedl Zdeněk Motyčka, generální ředitel firmy Mediform.

Momentálně se s majitelem objektu řeší úpravy stávajících prostor podle specifikací společnosti Mediform. Nová hala umožní soustředit více lokalit pod jednu střechu, což usnadní a urychlí logistiku a umožní firmě další růst.

Firma byla založena v roce 1994 a jejím hlavní činností se stala distribuce širokého spektra zdravotnických prostředků pro řadu medicínských oborů, například pro speciální chirurgii, kardiologii, radiologii, urologii nebo gastroenterologii.

Související