Vedle rekordních čísel u logistických společností se na pražském trhu průmyslových nemovitostí letos podílela oblast výroby plochou více než 90 000 m2 a distribuce 76 000 m2. Za největším novým pronájmem v sektoru logistiky v Praze stojí společnost cargo-partner ČR, která uzavřela nájemní smlouvu na 12 450 m2 v samostatně stojící průmyslové budově v logistickém parku Logicor Prague Airport. Z nových prostor začnou operovat od začátku roku 2019.

„Kvůli zvyšující se poptávce našich stávajících zákazníků a jejich růstu jsme se rozhodli více než zdvojnásobit naše skladové kapacity. Česká republika je momentálně atraktivním trhem s vysokým hospodářským růstem, expanze tak logicky zapadá do naší dlouhodobé strategie,“ říká Jiří Jelínek, výkonný ředitel společnosti Cargo-partner ČR.

Celková realizovaná poptávka (tj. včetně prodloužení stávajících nájemních smluv) dosáhla v České republice v první polovině roku 2018 přibližně 733 600 m2. Meziročně se jedná o 14procentní nárůst. Nejvíce metrů si nově pronajala společnost Emerge (přes 18 000 m2).

Na konci prvního pololetí 2018 se snížil podíl volné průmyslové plochy v České republice na 3,6 %. Míra neobsazenosti v Praze poklesla na 2,7 %. Poptávce dominovaly pražský, ústecký a plzeňský region. Celková plocha moderních průmyslových prostor určených k pronájmu v České republice vzrostla v prvním pololetí roku 2018 na 7,37 milionů m2.

„Praha hraje dlouhodobě prim v hledáčku nájemců díky svým nesporným výhodám. Konkrétně oblíbenost Prahy-západ tento rok výrazně stoupla, na příkladu firmy Cargo-partner ČR lze vidět, že současní nájemci zde preferují zůstat i v případě jejich expanze. V posledních třech letech se pohybovala neobsazenost v Praze-západ okolo 4 procent, na konci roku 2017 dosahovala až 5,25 procent. V polovině letošního roku činí pouhých 1,5 procenta. Je tedy téměř dvojnásobně menší než celková neobsazenost v Praze,“ říká Ferdinand Hlobil, partner a vedoucí týmu pronájmu industriálních ploch v regionu CEE ve společnosti Cushman & Wakefield.

Související