Roste také poptávka po přepravě zásilek z Číny do České republiky. Na český trh z Asie putují vánoční dárky, mezi nimi zejména chytrá elektronika. K vytížení přeprav přispívá i rychlý rozvoj e-commerce.

„V importu z Asie jsme během léta sice nezaznamenali významnější růst cen ani nedostatek kapacity, s koncem roku však toto klidné období končí a je to již vidět na postupném růstu cen, případně na zavedení příplatku peak season surcharge od leteckých společností,“ říká manažer leteckých přeprav DB Schenker Tomáš Škoch. Očekává přibližně patnácti až dvacetiprocentní růst cen na nejvytíženějších trasách z Asie, mezi které patří linky z Číny, Hong Kongu a Japonska, kde je navíc situace nyní ovlivněna přírodními živly.

 

Mění se i struktura naceňování leteckých přeprav. „Část leteckých společností se odklonila od ,all in‘ ceny a vrátila se k účtování palivového příplatku. V případě, že došlo k zavedení palivového příplatku, byla cena alespoň částečně kompenzována na samotném leteckém dopravném,“ říká Tomáš Škoch. Podle něj je trh v současné době rozdělen na dva tábory, z nichž jedna část aplikuje „all in“ ceny, druhá letecké dopravné s příplatky.

Pro posílení přeprav začal Dachser nabízet charterové letecké přepravy do Šanghaje. Společnost čínskou trasu posílila již loni, letos nasadila na linku s Boeingem 747 s přepravní kapacitu 105 tun carga v každém letovém směru. Linkou lze posílat i speciální zásilky, jako je zboží s kontrolovanou teplotou a expresní zboží, s cílem určení do kterékoliv části Evropy i severní Číny.

Podle DB Schenker je vysoký zájem nejen o letecké přepravy do a z Asie, ale i o spojení se zámořím. S příchodem denního spoje American Airlines v tomto roce došlo k navýšení kapacity mezi Českou republikou a Spojenými státy, což vedlo k pozitivnímu vývoji cen pro zákazníky. „Bohužel stejně jako Delta Airlines operuje i American Airlines své lety pouze v letní sezoně,” dodává Tomáš Škoch. Zlepšení by mohl přinést příští rok, kdy na letech do USA přibude další konkurence, a to v podobě United Airlines, které začnou operovat denní linku do New Yorku.

Související