Mezi přínosy členství České republiky v agentuře patří příprava meteorologických misí nové generace, telekomunikační platformy, nový systém řízení letového provozu nad Evropou, technologie pro drony či sondy směřující ke Slunci a Jupiteru. Tam všude lze nalézt českou stopu pocházející od našich dodavatelů, zaznělo na konferenci v pražském Kongresovém centru.
V současnosti se na kosmických projektech ESA podílí přes 40 českých firem a je do nich zapojeno rovněž 22 českých výzkumných ústavů a vysokých škol. Další desítky firem se účastní jako subdodavatelé. Česká republika rovněž navyšuje svůj příspěvek do ESA, který pro letošní rok činí 46 milionů eur. To představuje takřka sedminásobný nárůst oproti roku 2009. Tzv. geografická návratnost zajišťuje, že prostředky vložené do programů ESA se po odečtení režijních nákladů ESA vrátí do České republiky ve formě zakázek pro průmysl a výzev k účasti výzkumných ústavů a vysokých škol na vědeckých projektech.
Například účast na přípravě nosné rakety Ariane 6 pro kosmickou dopravu znamená pro firmy ukotvení v dodavatelském řetězci po celou dobu užívání této rakety, což budou desítky let. Podobné přínosy jsou i u obecných technologií, družicové telekomunikace nebo pozorování Země, na kterých se podílí desítky českých firem.
„Účast České republiky v programech ESA přináší českým firmám příležitost podílet se na přípravě špičkových technologií i pokrokových aplikací družicových systémů, které pak nacházejí uplatnění i v letectví, obraně či automobilovém průmyslu,“ uvedl ministr dopravy Daň Ťok.
České firmy se pracují i na rozvoji družicových aplikací zejména družicové navigace a pozorování Země, které nacházejí uplatnění v dopravě, zemědělství, sledování životního prostředí, energetice, smart cities a v dalších odvětvích. Aplikace přináší nové informace, přispívají k zefektivnění procesů, úspoře času a peněz. České výrobky budou rovněž součástí meteorologických misí nové generace (Meteosat a MetOp), telekomunikačních platforem Neosat, nového systému řízení letového provozu nad Evropou v rámci Single European Sky nebo například v rámci technologií pro drony i pseudodružice do vysoké atmosféry. Českou stopu lze nalézt také na robotických misích letících Mars, na sondách mířících ke Slunci (Solar Orbiter) či k ledovým měsícům Jupitera (Juice) nebo na kosmických dalekohledech Euclid a Plato.
Konferenci „10 let České republiky v Evropské kosmické agentuře“ pořádalo Ministerstvo dopravy, agentura CzechInvest, hlavní město Praha a Úřad vlády České republiky ve spolupráci s dalšími partnery v rámci kosmického týdne Czech Space Week.