Start hlavní nákupní sezóny se posouvá stále více od Vánoc. Mnohé obchody už v říjnu začínají nabízet dárky, naprostá lavina se ale spustila s kampaněmi na Black Friday. Pro řadu lidí je to ale černá můra spojená s frontami na silnicích, v nákupních centrech i garážích. Složité období ale předvánoční období znamená i pro personalisty, kteří se musejí postarat o nábor brigádníků do skladů, obchodů i pro rozvoz zboží. A to speciálně v Česku, které se potýká s rekordně nízkou nezaměstnaností.

„Poptávka po zaměstnancích výrazně převyšuje nabídku a společnosti hlásí kritický nedostatek pracovníků, rostoucí fluktuaci a tlak na zvyšování mezd," uvedla nedávno Jaroslava Rezlerová, generální ředitelka ManpowerGroup Česká republika.

To vše podle ní nutí zaměstnavatele, aby zásadně přehodnotili svou personální politiku. „Modifikují systém odměn a výhod, mění organizaci výroby, investují do automatizace, častěji využívají částečné úvazky a flexibilní formy zaměstnávání a nábor rozšiřují do vzdálených regionů, dokonce i zahraničí," uvedla.

Právě flexibilní a částečné úvazky, které jsou běžné zatím spíše v západní Evropě, by mohly být řešením aktuálního nedostatku pracovníků. Na jaře například doručovatel jídel z restaurací DameJídlo.cz zavedl tříhodinové brigády pro pokrytí polední a večerní špičky, Alza zase vytvořila vlastní aplikaci pro jednorázové brigády.

S nedostatkem pracovníků se potýká i největší retailový trh v USA. Dopravní společnost DB Schenker tam nyní zkouší nový způsob náboru – chce přitáhnout lidi na možnost libovolných úvazků. Firma spustila náborovou platformu NearMe.

Systém, který DB Schenker aktuálně testuje na dvou svých pobočkách ve Spojených státech, má podstatně zjednodušit obsazování otevřených pozic a přilákat i kvalifikované pracovníky, kteří mají zájem o pružné pracovní úvazky. Uchazeči při registraci vyplní informace o své kvalifikaci a také pracovní dobu, která by jim vyhovovala. Systém pak vygeneruje nabídku vhodných pracovních příležitostí ve společnosti a denně je aktualizuje.

V České republice zatím platforma NearMe nefunguje. DB Schenker zde k náborům vedle pracovních portálů využívá studentskou platformu Proudly, sociální síť Facebook a především reference od současných zaměstnanců.

Související