Výrazné zvýšení efektivita práce ve skladech. To je jeden z hlavních cílů modernizačních logistických opatření, která v tomto roce spustilo maloobchodní Družstvo CBA. „Nechali jsme si zpracovat kompletní studii efektivnosti skladů, ze které mimo jiné vyplynulo, že 47 procent času skladníka zabere chůze. Tuto ztrátu se nyní snažíme výrazně snížit přeskládáním sortimentu, ve výsledku bychom měli dosáhnout úspory zhruba dvaceti procentních bodů,“ řekl předseda Družstva CBA Roman Mazák.

Skladníci by tak díky uspořenému času za chůzi měli více prostoru na přípravu zboží. Přeskládání sortimentu ve velkoobchodních skladech družstva započalo letos v červenci, trvat by mělo do začátku léta příštího roku. „V současnosti máme přeskládanou zhruba třetinu celkových prostor. Hotovo bychom chtěli mít do půl roku,“ doplnil předseda družstva.

Další úspory a větší efektivitu logistických procesů by pak mělo přinést nové softwarové řešení, které družstvo zavádí od letošního roku. Celý proces zabere podle Romana Mazáka dva roky, na centrální systém tak bude postupně napojeno účetnictví, řízení skladů, fakturace či cenotvorba.

Investici družstvo vyčísluje na několik desítek milionů korun. Spolu s touto modernizací plánuje v příštích letech i obměnu hardwaru. „Chceme zautomatizovat co nejvíce procesů, abychom nový systém využili na maximum,“ vysvětlil Roman Mazák.

Obejít dodavatele

Jeden z hlavních přínosů do budoucna vidí Roman Mazák v řízení velkoobchodních skladů právě pomocí nového softwaru. Díky tomuto řešení bude mít totiž nově k dispozici data, která může použít při vyjednávání s dodavateli. Právě na problémy s příjmem zboží od dodavatelů totiž dlouhodobě upozorňuje.

„Často nevíme, s jakou zárukou zboží od dodavatele dorazí, mnohokrát se i o týden zpozdí bez jakéhokoliv upozornění. Nezřídka je v objednávce zahrnutý i špatný sortiment. Chybovost u vychystávání zboží je napříč dodavateli obrovská, 8 z 10 faktur je špatně,“ upozornil Roman Mazák.

Hlavním problémem je v tomto případě podle něj mezistupeň v logistickém řetězci, konkrétně sklady dodavatelů, kde dochází ke zmíněné vysoké chybovosti. Nový software by měl podle Mazáka tyto problémy výrazně eliminovat, velkoobchod CBA Nuget spadající pod družstvo si tak bude moci s dodavateli vyjednat lepší podmínky.

Nebude to však jediný způsob, jakým chce CBA velkoobchodní logistiku vylepšit. „Plánujeme v maximu případů úplně omezit zmíněný problematický mezistupeň, tedy velkosklad dodavatele. Již nyní část sortimentu odebíráme přímo z výrobních závodů, v budoucnu bychom tak touto cestou chtěli jít u co nejvíce položek,“ uzavřel Mazák.

Související